Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 7 Ocak'tan itibaren geçerli olmak üzere, teminat Döviz depo limitlerinin 3 milyar dolardan 3,6 milyar dolara ve 900 milyon eurodan 1,8 milyar euroya yükseltildiğini bildirdi.

TCMB'nin teminat döviz depo limitlerine ilişkin basın duyurusu, bankanın resmi internet sitesinden yayımlandı.

Duyuruda, banka tarafından 9 Aralık 2015'te açıklanan 2016 yılına ilişkin Para ve Kur Politikası metninin 20. maddesini anımsatılarak, şunlar kaydedildi:

"Söz konusu maddede, döviz depolarının teminata verilmesi imkanıyla ilgili uygulama esaslarında yapılan değişikliklerle bankaların piyasayla yaptıkları para takası (swap) ihtiyacının bir miktar azaldığının değerlendirildiği, önümüzdeki dönemde bu imkanın kullanım oranlarının ve bankalara tanınan limitlerin artması sonucunda bu ihtiyacın daha da azaltılmasının mümkün olduğu ifade edilmiştir. Söz konusu limitler, 7 Ocak 2016 tarihinden itibaren 3 milyar dolardan 3,6 milyar dolara ve 900 milyon eurodan 1,8 milyar euroya yükseltilmiştir."

Duyuruda, limitlerde yeni bir değişiklik olması durumunda, söz konusu değişikliğin bir iş günü önce "Anadolu Ajansı DV006", "Reuters CBTJ" ve "Bloomberg CBT" sayfalarında ilan edileceği belirtildi.