Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Son dört çeyreğin üçünde Türk Lirası konusunda en doğru tahminde bulunan uzmana göre, TL, geçen 2015 yılında dolar karşısında yüzde 20 değer kaybettikten sonra, bu yıl daha kademeli bir değer kaybı yaşayacak.

Ebury'de şef risk yetkilisi Enrique Diaz-Alvarez, Bloomberg News'a telefon yoluyla yaptığı değerlendirmede, Türk Lirası'nın dolar karşısında yıl sonuna kadar, şimdiki seviyesi olan 3.0'ten 3.2 civarına gevşeyebileceği tahmininde bulundu. Diaz-Alvarez, Ebury'nin tahmininin, gelişen piyasalar arasında Türkiye'nin en düşük reel faize sahip ülkeler arasında bulunması ile birlikte, para politikasında önemli bir değişiklik olmayacağı varsayımına dayandığını sözlerine ekledi.

Diaz-Alvarez, ABD ve Avrupa'da para politikalarının zıt yönde hareket etmesi ile birlikte, Türk Lirası'nın, ekonominin Avrupa Birliği (AB) ile entegre olmasının etkisiyle, euroyu takip ederek düşeceğini kaydetti. Diaz-Alvarez, ayrıca, Türkiye'nin geniş cari işlemler açığı ve Türk şirketlerinin Döviz yükümlülüklerinin de lira üzerinde baskı oluşturacağını ve Ebury'nin doların 2017 sonunda 3.3 lira seviyesine ulaşacağı tahmininde bulunduğunu ifade etti.

Diaz-Alvarez, "Dünya geneli için görüşümüz, Fed ve Avrupa Merkez Bankası arasındaki ayrışmanın piyasaları aşağı çekmeye devam edeceği şeklinde ve bu, doların kademeli hızda değer kazanmasını beklediğimiz anlamına geliyor," dedi ve "Türk yetkililer liranın kademeli değer kaybından memnun olacaklar" şeklinde konuştu.

Ebury, Temmuz ayında Türk Lirası'nın dolar karşısında 2015 yılının sonunda 3.04 seviyesine düşeceği tahmininde bulunmuştu ve bu seviye Eylül ayında, Güneydoğu'da terör olaylarının hızlanmasının da etkisiyle iki kez kırıldı.

Türk Lirası dolar karşısında yüzde 0.8 değer kaybederek, TSİ 13:31'de 3.0089 seviyesine geldi.

Diaz-Alvare, Merkez Bankası'nın bu yıl para politikasında ciddi deiğişikliğe gitme olasılığının düşük olduğunu ve olası faiz artırımın da yalnızca "ılımlı" olabileceğini sözlerine ekledi. Diaz-Alvare, ayrıca, Türk bankalarının ve finans dışı kuruluşların döviz fonlamasına ihtiyaç duymalarından dolayı, Ebury'nin tahminine yönelik en büyük riskin sermaye girişlerinin durması olduğunu belirtti.