Advertisement

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, sanayi üretiminin geçen yılın kasım ayında arttığını belirterek, Türkiye'nin, geçmiş dönemlerde aldığı tedbirlerin etkisiyle kırılganlıklarını azaltmış olarak 2016 yılında daha yüksek bir büyüme yakalayacağını bildirdi.

Bakan Işık, yazılı açıklamasında, 2015 yılı kasım ayına ait sanayi üretim endeksini değerlendirdi.

Kasım ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,5 arttığını, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin ise bir önceki aya göre yüzde 0,9 azaldığını anımsatan Işık, arındırılmamış endekste ise artışın yüzde 3,6 olarak gerçekleştiğini belirtti.

Sanayi üretiminin, çevrede yaşanan çalkantılara ve Fed'in aralık ayında faiz artıracağına dair beklentinin getirdiği tedirginliğe rağmen, kasım ayında artışını sürdürdüğüne dikkati çeken Işık, "Özellikle büyümeye yön gösteren arındırılmamış rakamlar incelendiğinde, üçüncü çeyrekte yaşanan aradan sonra son çeyrekte sanayinin ülke büyümesinin tekrar lokomotifi olmaya başladığını görüyoruz. Nitekim üçüncü çeyrekte sanayi üretiminde bir önceki yılın aynı dönemine göre ortalama artış yüzde 0,7 olurken, son çeyrekte kasım ayı itibarıyla ortalama artış yüzde 9,2 olmuştur. Sanayi üretimindeki artış kasım ayında beklentilerin bir miktar altında gerçekleşmiştir" değerlendirmesinde bulundu.

"İmalat sanayi güçlü artışını sürdürdü"

Işık, imalat sanayinin yüzde 4,3 ile güçlü artışını sürdürdüğünü, sanayinin diğer kollarında ise dünyada yaşanan gelişmelerin etkili olduğunu kaydetti. Bu yıl dünyadaki siyasal gelişmelerin ve gelişmekte olan ülkelerdeki kırılganlıkların belirleyici olacağına işaret eden Işık, Türkiye'nin bu dönemde geçmiş dönemlerde aldığı tedbirlerin etkisiyle kırılganlıklarını azaltmış olarak 2016 yılında daha yüksek bir büyüme yakalayacağını vurguladı. İhracat pazarlarındaki, özellikle Avrupa piyasalarındaki toparlanmaların cari açığa olumlu yönde katkı vereceğinin altını çizen Işık, petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki gelişmelerin de 2016 yılında kırılganlıkların azalmasına yardımcı olacağını belirtti.

Kısa vadeli önlemlerin yanında, üretilen ürünlerde katma değeri ve niteliği artıracak uzun vadeli yapısal dönüşümlere de odaklandıklarını vurgulayan Işık, şunları kaydetti:

"64. Hükümet'in kurulmasının hemen ardından kapsamlı bir Ar-Ge reform paketinin hazırlıklarına başladık. Ar-Ge ve inovasyon ekosistemimizi birçok değişik açıdan güçlendirecek olan bu paketi, önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu'na ve en kısa sürede TBMM'ye sevk edeceğiz. Benzer şekilde, Üretim Reform Paketi için de hazırlıklarımıza başlamış bulunuyoruz. 16-17 Ocak tarihlerinde gerçekleştireceğimiz Üretim Reform Paketi Çalıştayı'nda konuyla ilgili tüm tarafları buluşturacak, sorunları ve çözüm önerilerini hep birlikte gözden geçireceğiz."