Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Goldman Sachs'tan Christian Mueller-Glissmann, Çin öncülüğünde küresel piyasalarda görülen dalgalanmaların daha da kötüleşebileceğini kaydetti

Goldman Sachs Group Inc. hisse senedi stratejisti Mueller-Glissmann, küresel piyasalara şok dalgaları gönderen Çin öncülüğündeki satış dalgasının daha da kötüleşebileceğini kaydetti ve eğer böyle olursa, yatırımcıların hisse senetlerine dönmesi gerektiği tavsiyesinde bulundu.

Mueller-Glissmann, küresel hisse senetleri konusunda "nötr" olduğunu, bu beklentiyi Ağustos ayından bu yana korduğunu, ancak piyasanın daha da düşmesinin yatırım yapmak için fırsat sağlayacağını belirtti. Mueller-Glissmann, Avrupa hisselerini tercih ettiğini, zira bunların ABD hisselerine göre daha ucuz olduğını ve bölge şirketlerinin oldukça parlak bir kar büyüme görünümüne sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Mueller-Glissmann, "Böyle keskin bir düzeltmenin ardından, değerlemeler açısından bakıldığında, Aralık ayının başından bu yana sahip olmadığınız bir tamponu oluşturmaya başlayabilirsiniz," dedi ve "Yüksek tek rakamlı kar büyümesi potansiyeli var. Avrupa iyi gitmeli" şeklinde görüş bildirdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi dört yılı aşkın sürenin en kötü haftalık performansını gösterdi ve Pazartesi günü düşüşünü daha da genişletti. Bunun sonucu endeksin değerlemesi tahmini karların 14.2 katına geldi. Ancak Avrupa Merkez Bankası ekonomiyi destekliyor ve bu durum, ABD hisse senetlerine göre yaklaşık yüzde 8 daha ucuz seviyede işlem gören bölge şirketlerine yardımcı oluyor.

Goldma Sachs, Stoxx europe 600 Endeksi'nin dünkü kapanışından itibaren 12 aylık dönemde yüzde 18 ralli yapmasını bekliyor. Bu, Standard & Poor's 500 (S&P 500) için tahmin ettiği büyümenin neredeyse iki katı.