Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi, 2015 Kasım'da bir önceki aya göre yüzde 0,2 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 Kasım ayına ilişkin Sanayi Ciro Endeksi verilerini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,2 artış gösterdi.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, kasımda bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 6,6 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,4 artış kaydetti.

Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,7 yükseldi. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, kasımda bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 10,9 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 13,6 yükseldi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış ara malı imalatında gerçekleşti. Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, kasımda bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 1,1 ile ara malı imalatında görüldü.
İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, kasımda bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 5 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatında gerçekleşti. Bu artışı yüzde 4,1 ile fabrikasyon metal ürünlerinin (makine ve teçhizat hariç) imalatı ve yüzde 3,5 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı takip etti.
Kasımda bir önceki aya göre en yüksek azalış ise yüzde 14,2 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti. Bu azalışı yüzde 9,7 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı ve yüzde 8,5 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı takip etti.