Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Washington'daki Ulusal Savunma Üniversitesinde ABD’nin 2016 yılı dış politikası üzerine yaptığı konuşmada, İran ile yapılan nükleer anlaşmaya değindi.

Kerry, Tahran yönetiminin anlaşma şartları bağlamında büyük çaba sarf ettiğini belirterek, "İran'ın nükleer programını yeterince düşürdüğünü kanıtlamasıyla ulaşacağımız ve İran'a yaptırımların kaldırılmasının başlayacağı anlaşmanın yürürlüğe girme tarihi çok yakında, hatta büyük ihtimalle önümüzdeki birkaç gün içinde" dedi.

Kerry, “Bunun gerçekleşmesi halinde bizim ve dünyanın farklı yerlerindeki müttefiklerimizin güvenli olacağına eminim” ifadesini kullandı.

- Cuma ya da hafta sonu

ABD basınında yer alan haberlere göre, Amerikalı bazı yetkililer ise İran’ın anlaşma şartlarına cuma günü ya da bu hafta sonunda uymuş olacağını belirtti.

Viyana'da 14 Temmuz'da varılan anlaşmaya göre, İran 15 yıl boyunca toplam zenginleştirilmiş uranyum stokunu 300 kilograma kadar indirecek ve yaklaşık 9 tona yakın düşük düzeyli zenginleştirilmiş uranyum stokunu ülke dışına çıkaracaktı. Anlaşmaya göre İran, 300 kilogramın üzerindeki uranyumu uluslararası piyasaya satabilir veya karşılığında doğal uranyum alabilir. ABD ise İran'a karşı yıllardır uygulanan ekonomik yaptırımları kaldırmaya başlayacak.