Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Agence France Press haberine göre, Birleşmiş Milletler Cumartesi günü İran’ın Temmuz ayında varılan anlaşmaya uygunluğunu onaylacak ve İran’a yönelik yaptırımlar kaldırılacak. İran Dışişleri Bakanı Zarif yaptığı açıklamada “Bugün güzel bir gün” dedi.

Reuters haberine göre, İran Dışişleri Bakanı Javad Zarif, Birleşmiş Milletler’in Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (IAEA) bulunduğu Viyana’ya gelişinde yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler’in bugün yapacağı açıklamayla İran’a ABD, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler tarafından uygulanan yaptırımların kaldırıldığını duyuracağını söyledi.

Yaptırımlar 80 milyon nüfusa sahip İran’ın küresel finansal sistemin dışında kalmasına neden olmuştu. Yaptırımlar sonucunda petrol üreticisi İran’ın ihracatı keskin bir biçimde azalmıştı. İran halkı da yaptırımlar nedeniyle ekonomik zorluklarla karşı karşıya kalmıştı. Bu duruma neden olan yaptırımların bir çoğu bugün kaldırılabilir.

Ancak henüz resmi açıklama yapılmadan, İran’ın Mehr haber ajansı, Cumartesi günü, dünyanın iki büyük petrol şirketi Shell ve Total yetkililerinin İran’ın devlete bağlı petrol işletmeleriyle görüşmeler gerçekleştirmek üzere Tahran’da bulunduğunu açıkladı.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’ya göre, İran Dışişleri Bakanı Zarif, Viyana’da yaptığı açıklamada “Bugün IAEA’nın nükleer anlaşmaya ilişkin raporunun açıklanmasının ardından ortak bir açıklamayla anlaşmanın devreye girdiği duyurulacak” dedi.

IRNA haber ajansı, Zarif’in “Bugün İran halkı için güzel bir gün çünkü yaptırımlar kaldırılacak” dediğini bildirdi.

Zarif, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, AB dış politika sorumlusu Federica Mogherini ve IAEA Başkanı Yukiya Amano ile görüşecek.
Anlaşmaya göre, İran, dünya güçlerinin nükleer bomba yapımında kullanılmasından korktuğu uranyum zenginleştirme planından vazgeçecek.

Öte yandan, İran’ın anlaşma sonrasında arz fazlası bulunan petrol piyasasına dönecek olması 12 yıl sonra ilk kez 30 doların altına gerileye petrol fiyatlarını baskılayan ana faktörlerden birisi oluyor. Tahran, haftalar içinde günde 500,000 varil ihracat yapmaya başlayabileceğini ve bir yıl içerisinde bunu 2 katına çıkarabileceğini açıkladı.