Advertisement

Küresel piyasalar petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle çalkalanırken Avrupa Borsaları 13 ayın dibini gördü, güvenli liman olarak görülen varlıklara kaçışlar yaşandı.

MSCI Tüm Dünya Endeksi ayı piyasasının eşiğine gelirken Rus rublesi ve Meksika pezosu rekor düşüş kaydetti.

Londra'daki Bank of Montreal'dan Barra Sheridan, tüm bu çalkantının petrol kaynaklı olduğunu belirterek, "Bu durum daha fazla devam edebilir, çünkü tamamen korku hakim. Bu algı nasıl değiştirilebilir, bilemiyorum" ifadesini kullandı.

Petrol fiyatlarının 12 yılın dibine inmesi piyasaları olumsuz etkilemeye devam ediyor. Dün petrol şirketi Royal Dutch Shell 4. çeyrekte karının en az %42 düşebileceğini açıkladı. Öte yandan ABD'de yarınki verinin ham petrol stoklarının arttığını göstermesi bekleniyor.

Borsalar

Avrupa'da Stoxx Europe 600 Endeksi %3.1 düştü, endekste yer alan tüm sanayi grupları düştü.

MSCI Tüm Dünya Endeksi %1.3 düşerek Mayıs'taki zirvesinin %18.7 altında seyrediyor. Endeks böylece 'ayı piyasası' olarak tabir edilen %20'lik düşüş eşiğine oldukça yaklaştı.

Shell hisseleri %5.5, BHP Billiton hisseleri %6.9 oranında düştü.

ABD cephesinde Standard & Poor’s 500 endeks vadelileri ise %1.9 düşüş gerçekleştirdi.

Gelişen piyasalar

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi %2.9 gerileyerek 2 haftanın en büyük düşüşünü kaydetti. Endeks bu yıl %12.7'den fazla düştü ve 1988'den beri yıla en kötü başlangıcı yaptı.

Rusya'da Micex Endeksi %1.7 düşerken, altı ülkeden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi'nin en büyük 200 şirketinin hisse senetlerini içeren Bloomberg GCC 200 Endeksi, %3.2 düştü. Mısır borsasında değer kaybı %4.5'e ulaştı.

Rusya'nın para birimi ruble dolar karşısında %2 kadar düştü ve 80.1790 seviyesiyle rekor kırdı. Meksika pezosu da dolara karşı 18.4775 seviyesinden işlem görerek rekor kırdı.

Emtia

Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı %4 kadar düştü ve 27.32 dolar oldu.

Sanayi metalleri Çin'de ekonomik büyümenin yavaşlaması ve petrol fiyatlarının düşüşünü sürdürmesiyle geriledi. Bakır fiyatları %1.1 düştü.

Altın fiyatları ise daha az riskli varlıklara olan talebin artmasıyla yükseldi. Citigroup altın fiyatlarının güvenli liman algısıyla yılın ilk çeyreğinde desteklenebileceğini öngördü.

Para birimleri

Yen dolar karşısında %1.3 arttı ve 115.98'le 16 Ocak 2015'ten beri en yüksek seviyeye çıktı. Japon para birimi euro karşısında da %0.9 değer kazandı.

Kanada doları merkez bankasının faiz indirimi yapacağı spekülasyonuyla 2003'ten beri en düşük seviyeye inerken Avustralya doları da %0.9 düştü.

(14:30'da güncellendi)