Advertisement

Eski Fed Başkanı Bernanke, Salı günü Hong Kong'daki Asya Finansal Forumu'nda yaptığı açıklamada, "Dolardaki potansiyel değer kazanımının çoğu gerçekleşmiş olabilir, daha fazlasını göremeyebiliriz" dedi.

Bernanke, doların daha fazla değer kazanmasının Fed'in sıkılaştırma politikasının hızına bağlı olduğunu söyledi. Geçtiğimiz iki yılda, Avrupa ve Japonya merkez bankalarının genişlemeci politikalarına rağmen Fed'in borçlanma maliyetlerini artıracağına dair spekülasyonla dolar 16 büyük para birimi karşısında ralli yapmıştı. Fed'in 10 yıl sonra ilk kez faiz artırdığı Aralık toplantısına kadar mesaisini harcadığı ana konu doların güçlü seyretmesi olmuştu.

Fed'in ticarete göre ağırlıklandırılmış dolar göstergesi 15 Ocak'ta 2002'den bu yana en yüksek seviye olan 125.6'ya yükselirken, enflasyona göre düzeltilmiş endeksi Aralık'ta 11 yılın tepe noktasına yükseldi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi New York saatiyle 8:31'de yüzde 0.1 yükselerek 1,251.98'e geldi. Bu seviye son 11 yılın en yüksek noktası. Endeks, 2014 başından bu yana yüzde 23 değer kazandı.

Hedge fonlar ve diğer büyük spekülatörler doların güçleneceği yönündeki vadeli pozisyonlarını azalttılar. Doların 8 para birimi karşısındaki değeri için boğa pozisyonlar ayı pozisyonlardan 12 Ocak itibariyle 303,113 adet fazla gerçekleşti. Pozisyon adedi Kasım'dan bu yana en düşük seviyede bulunuyor.