Advertisement

Japonya hisseleri, küresel hisse senetlerindeki çöküşün devam etmesiyle erken işlemlerdeki kazançlarını silerek ayı piyasasındaki düşüşünü derinleştirdi.

Japonya Topix Endeksi, erken işlemlerdeki yüzde 1.6'lık kazançlarını geri vermesinin ardından yüzde 2.8 düştü ve 1,301.49 puan seviyesine geriledi. Nikkei 225 Hisse Senedi Endeksi yüzde 2.4 düşerek 16,017.26 puan seviyesine geldi. Çarşamba günü, iki endekste de 2015 zirvelerinden yüzde 20'den fazla kayıp gerçekleşti. MSCI Dünya Endeksi de, düşen enerji fiyatları, yükselen ABD faizleri ve Çin'in daha sürdürülebilir bir büyümeye geçiş sürecini yönetebilmesine ilişkin endişelerin etkisiye ayı piyasasına yakın bulunuyor.

Tokyo'da Sumitomo Mitsui Trust Bank piyasa stratejisti Ayako Sera, "Şu anda zemin çok oynak, ve oldukça çok tedirginlik var. Bir ralli izledik, ancak tam bir toparlanma olduğunu söyleyemem. İnsanlar sadece düşük seviyelerden almak istiyor." dedi.

 

Japonya Topix Endeksi'ndeki 33 sektörden tamamı düşüş kaydetti. Nikkei Hisse Senedi Volatilite Endeksi Perşembe günü yüzde 11 tırmanarak 42.56 seviyesine geldi. Endeks, Çarşamba günü yüzde 16 yükseliş göstermişti.