Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) bugünkü toplantısında temel faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Yatırımcılar, Euro Bölgesi enflasyonunu bastıran petrol fiyatlarındaki keskin düşüşe yetkililerin nasıl tepki vereceğini anlayabilmek için AMB Başkanı Draghi'nin yapacağı basın toplantısına çevrildi.

Frankfurt'ta bugün bir araya gelen Yönetim Konseyi'nin 25 üyesi, temel refinansman faizini yüzde 0.05'te, mevduat faizini eksi yüzde 0.3'te be marjinal faizi ise yüzde 0.3'te tutma kararı aldı. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin hiçbiri faizlerde değişiklik beklemiyordu. Draghi TSİ 15:30'da basın toplantısı yapacak.

Yatırımcılar, Draghi'nin açıklamalarını, AMB'nin yeni teşvikler için hazırlanıp hazırlanmadığını anlayabilmek için dikkatle takip edecek. Petrol fiyatlarındaki sert düşüş, Çin'deki ekonomik yavaşlamanın uluslararası piyasalarda kargaşaya neden olduğu bir ortamda, rekor düşük seviyedeki faizlerin ve 1.5 trilyon euroluk (1.6 trilyon dolar) tahvil alım programının, sıfır seviyesi yakınında bulunan enflasyonu yüzde 2 hedefşne çıkarmaya yetmeyebileceği endişelerini güçlendirdi.

Amsterdam'da ABN Amro Bank NV makro araştırma müdürü Nick Kounis, "Enflasyon muhtemelen önümüzdeki birkaç aylık dönemde eksi bölgesine düşecek," dedi ve "Yönetim Konseyi, adım atılmasının gerekli olup olmadığı ve/veya hangi tedbirlerin alınacağı konusundaki görüş ayrılıklarından dolayı, son aylarda olaylara karşı kararlı tepki gösteremedi. Bu nedenle, AMB'nin, görüş birliğine varıp ne yapacağına karar verebilmesine yönelik değerlendirme yapması için daha fazla zamana ihtiyacı olacak" şeklinde görüş bildirdi.