Advertisement

Rusya para birimi gün içinde dolar karşısında yüzde 5.3 düşerek 85.999'a kadar geriledi. Gelişmekte olan ülkeler arasında en hızlı düşen para birimi olan ruble son bir yılın da en hızlı düşüşünü kaydetti. 5 yıl vadeli Rus devlet tahvillerinde de hızlı düşüş vardı. 5 yıl vadeli tahvil faizi 13 baz puan yükseldi ve yüzde 11.05'e ilerledi. Bu faiz oranı Ekim'den bu yana en yüksek seviye oldu.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Çarşamba günü bir mülakatta, rublenin "temel seviyelere" ulaştığını ve bu seviyelerde "finansal istikrara yönelik riskler" görülmedikçe müdahaleye ihtiyaç duyulmadığını söyledi.

Commerzbank AG analisti Lutz Karpowitz'e göre, merkez'in bu yorumu para birimine hücuma davet etmekle eşit değerdeydi. Karpowitz'e göre, "hiçbir koşul altında" bir merkez bankası müdahale etmeyeceğini ifade ederek spekülasyonları cesaretlendirmemeli dedi. Karpowitz, bundan sonra artık herhangi bir müdahalenin tüm sistemin tehlike altında olduğu anlamına geleceğini söyledi. Karpowitz, "Bazen merkez bankalarının hiçbir sey söylememesi gerekir." dedi.