Advertisement

Bloomberg tarafından derlenen ankete katılan stratejistlerin ortalama beklentisine göre, Stoxx Avrupa 600 Endeksi 402 puana çıkacak. Bu beklenti, geçtiğimiz ayın tahmini olan 415 puanın altında kalsa da, stratejistler, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) hamlelerine hala güveniyor ve bölge ekonomisindeki toparlanmanın Avrupa hisselerinin 1 yılın düşüğünden tırmanmasına yardımcı olacağını düşünüyor. AMB Başkanı Mario Draghi'nin Perşembe günü yeni teşvikler olabileceği sinyali vermesiyle Avrupa hisse senetleri son 1 ayın en hızlı yükselişini kaydetti.

Brüksel'de BNP Paribas Fortis baş stratejisti Philippe Gijsels, " AMB kapıyı biraz daha açıyor, ve muhtemelen yılın ikinci yarısında faiz oranı tekrar düşürülecek. Ortada hala temel bir hikaye var ve bu hikaye epey sağlam. Eğer değerlemeler bu seviyelerde kalırsa, piyasaların yukarı gitmesi için bir dayanağı olur." dedi. Dün itibariyle, Stoxx 600 Endeksi hisse senetlerinin Fiyat/Kazanç oranı 14x olurken, ABD hisselerinde bu oran 9x düzeyinde bulunuyor.

Draghi, aşağı yönlü risklerin yılbaşından bu yana arttığını ve AMB'nin Mart ayında para politikasını tekrar gözden geçirebileceğini söyledi. Draghi, faiz oranı şu andaki seviyede bir süre kalabilir ve indirilebilir dedi.

Stoxx 600 Endeksi'nde 402 puan seviyesine doğru yükseliş senelik olarak yüzde 10 yükselişe denk geliyor. Bu da Endeks'in 2013'ten bu yana en iyi performansı ve üst üste beşinci yıl yükselişi olabilir. 2015'in en iyi tahmincisi Deutsche Bank AG, Stoxx 600'ün yıl sonunda 380 puana çıkacağını tahmin ediyor. Bu seviye dünkü kapanıştan yaklaşık yüzde 16 yukarıda bulunuyor. Her ne kadar hala boğa bir görüş olsa da, Deutsche Bank, 11 firma arasında geçtiğimiz ay beklentisini düşüren 4 tahminciden biri oldu.