Advertisement

İran, yetkililerin bu hafta yaptığı açıklamalara göre, Avrupa Birliği'ne düzenli petrol sevkiyatına Şubat'ta başlamaya hazırlanıyor.

İran'ın devlet şirketi National Iranian Oil, İran'lı bir yetkilinin açıklamasına göre, Şubat ayının ortasında Avrupa Birliği'nde (AB) bir Akdeniz limanına 1 milyon varil petrol sevkiyatı yapmaya hazırlanıyor. Bu, batı ülkelerinin geçtiğimiz hafta İran'a yönelik ambargoyu kaldırmasından bu yana AB'ye yapılan ilk petrol sevkiyatı olacak.

İran'ın hazırlıkları, Rusya ve Suudi Arabistan gibi rakip ülkeler Avrupa'ya yaptıkları ihracatta agresif indirimlerle fiyat savaşına girdikleri bir dönemde gündeme gelmiş oldu. Batı ülkeleri 2012'de yaptırımları sıkılaştırdıktan sonra her iki ülke de İran piyasasında daha yüksek paylar edinmişlerdi.

Haftasonu yaptırımlar kaldırılınca, İran, bir kaç ay içinde günde 500,000 varil kadar yeni ihracat yapacağını ve 1 yıl içinde ihracatını günde 1 milyon varile kadar çıkaracağını açıklamıştı.

İran hükümet yetkilisi, "Yeni ihracatın büyük kısmı Avrupa'ya gidecek." dedi. Bu açıklama, İran'ın yaptırımlar öncesinde hakim olduğu piyasalardaki müşterilerini geri alma arzusunu da ortaya koyuyor. Yetkili geri kalan kısmın da Asya'ya gidebileceğini söylemişti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
23 Ocak 2016 Cumartesi, 03:57 Misafir Duser