Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Almanya gösterge tahvilleri ve İspanya 10 yıllık tahvilleri faizleri arasındaki fark, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı'nın Perşembe günkü açıklamalarının ardından dört yılın en yüksek seviyesinden daraldı. Fed'in 26-27 Ocak'ta gerçekleştirilecek toplantısı ardından yapılabilecek güvercin açıklamalar, İspanya ve İtalya tahvillerini destekleyerek genişlemeci para politikasına ilişkin küresel beklentileri güçlendirebilir.

Frankfurt'ta SEB AB kıdemli tahvil stratejisti Marius Daheim, "Fed ile yön bulmayı umuyoruz. Fed'in Aralık ayında gerçekleştirdiği toplantı sonrası yorumların çoğunluğu, şahin olmaktan uzaklaştı ve güvercin yorumlar tahvil faizleri arasındaki farkın daralmasını sağlayabilir" dedi.

Mario Draghi'nin 21 Ocak'ta gerçekleştirdiği basın konferansında Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı, ek teşvik kapısını açık bırakarak Mart kadar yakın bir tarihte gerçekleştirilebileceği sinyalini verdi. Draghi'nin açıklamaları, ülke özelindeki sorunlara karşın, tahvil piyasasını destekledi. 

İspanya 10 yıllık tahvil faizi 2 baz puan (0.02 yüzde puanı) artarak Londra'daki kapanışta saat 17:00'de bu hafta yüzde 1.73'e yükseldi.