Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, piyasalardaki kargaşanın Japonya şirketlerinin sermaye harcamaları ve ücret artışları üzerinde baskı oluşturacağına ilişkin kaygılar konusunda endişe taşımıyor. BOJ Başkanı, para politikası kararının bir hafta öncesinde, enflasyonun temposuna güven dyuyor.

BOJ Başkanı Kuroda'nın Cuma günü Davos zirvesinde, Bloomberg ile gerçekleştirilen mülakatta "şu aşamada, piyasadaki mevcut durumun kurumsal davranışları önemli ölçüde etkilediğini düşünmüyoruz" dedi ve "Fakat söylediğim gibi, piyasa piyasadır, ve piyasalar reel ekonomiyi etkileyebilir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde izliyoruz" şeklinde görüş bildirdi. 

Kuroda, BOJ Başkanlığı görevini devraldığı, yaklaşık üç yıldan bu yana görülen en zorlu politika toplantılarından birini gerçekleştirecek. Zayıflayan enflasyon beklentileri, petrol fiyatlarındaki düşüş ve yenin değer kaybetme sürecinin tersine dönmesi, rekor düşük seviyede bulunan teşvik programının daha da genişletilmesi konusunda BOJ üzerinde baskı oluşturuyor. Yine de, Çin'in finansal piyasaların odağında olmasıyla, Japonya'nın gelecek hamlesinden kaynaklanacak olası bir tehlike, piyasalar üzerinde sınırlı bir etkiye sahip olabilir. 

BOJ Başkanı Çin endişelerine ilişkin, dünyanın ikinci büyük ekonomisinin sert iniş riskiyle karşı karşıya olduğunu düşünmediğini ve beklentiler konusunda "görece iyimser" olduğunu belirtti. Ayrıca Kuroda, Lehman Brothers sonrası gibi bir küresel krizin mevcut olmadığını ekledi.