Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(14:20'de güncellendi)

Altın, hedge fonların alım yaptığına ilişkin işaretlerin ardından, finans piyasalarında süregelen volatilitenin metali bu yıl yeniden ön plana çıkaracağı spekülasyonuna bağlı olarak değer kazandı.

Spot altın yüzde 0.5 yükselerek, Londra saati ile 10:46'da ons başına 1,103.82 dolara çıktı. Metal geçen hafta yüzde 0.8 tırmandı ve getiriler endeksine göre, emtia grubu içinde bu yıl en iyi kazanç sağlayan ikinci yatırım aracı oldu. Hedge fonları geçen hafta, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerine göre, tarihinin en yüksek kısa pozisyon toplamına ulaşılmasından yalnızca üç hafta sonra, net uzun pozisyon toplamını yaklaşık iki katına çıkardı.

Dublin'de GoldCore Ltd. icra direktörü Mark O’Byrne, "Geçen hafta gördüğümüz daha yukarıdaki kapanış olumluydu," dedi ve "Piyasadaki daha fazla sayıda spekülatif unsur buna bakıyor ve bu durum bu hafta fiyatların daha da yükselmesine sebep olmalı. İvme bugünlerde güçlü bir faktör" şeklinde görüş bildirdi.

Euro ile fiyatlanan altın, Avrupa Merkez Bankası'nın teşviklere ilişkin geçen hafta yaptığı açıklamanın ardından, Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine tırmandı.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) bu yılki ilk toplantısı 27 Ocak'ta gerçekleştiriklecek ve analistler bu toplantıda faizin değiştirilmesini beklemiyor.

Dublin'de Avatrade Ltd. şef piyasa analisti Naeem Aslam, "Dikkatler, Fed üyelerinin ilave faiz artırımları hakkında kouşup konuşmadıklarına çevrilecek" dedi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Cuma günkü yüzde 3.5'lik yükselişin ardından yüzde 1.2 daha yükseldi.

Gümüş yüzde 1 yükselerek ons başına 4.164 dolaa çıktı. Platin yüzde .2 değer kazanırken, palladyum yüzde 0.2 geriledi.

(14:20'de güncellendi)