Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Küresel hisse senedi piyasalarındaki Mayıs ayından bu yana gerçekleşen 15 trilyon dolarlık çöküş, güvenli liman arayışındaki yatırımcılar için altının cazibesini tekrar uyandırıyor.

Hedge fonları, altında tüm zamanların en sert düşüş beklentisi içinde olmalarının sadece üç hafta sonrasında, geçtiğimiz hafta net uzun pozisyonlarını iki katından fazlasına artırdı. Yatırımcıların elinde bulundurduğu exchange traded ürünler (ETP), yılın en hızlı temposunda artış gösteriyor. ETP'lerin 2016 yılındaki değeri 3 milyar dolar artış gösterdi.

Geçtiğimiz yıl Paris terör saldırıları ve Temmuz ayında gerçekleştirilen Yunanistan kurtarma paketi müzakereleri sırasında gözardı edilen altın, güvenli liman olarak cazibesini tekrar kazanıyor. Ed Ed Morse öncülüğündeki Citigroup Inc. analistleri geçtiğimiz hafta 2016 fiyat tahminlerini yukarı çekmesiyle birlikte, bu kez küresel piyasalara ilişkin endişelerin metali destekleyeceğini öngördü.

Boston'da “İnsanlar jeoplitik veya ekonomik olsun, risklere alıştı” diyen State Street Global Advisors'dan George Milling-Stanley, “Eski moda geri geliyor olabilir. Bence insanların tamamen rahat ve sorunsuz hissettiği atmosfer kaybolmaya başlıyor. İnsanların artık riskli pozisyonlara çok dikkatli bakmaya başladıklarını düşünüyorum” dedi.

Uzun Pozisyonlar İkiye Katlandı

Vadeli altın kontratları Ocak ayında, New York Comex piyasasında, yüzde 3.4 yükselerek ons başına 1,096.30 dolara çıktı ve Ağustos ayından bu yana en büyük aylık kazancına ilerliyor. ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) verilerine göre, altın vadeli ve opsiyon işlemlerinde net uzun pozisyon sayısı 19 Ocak haftası 1,934 kontrata çıktı. Bu sayı bir hafta önce 902 seviyesindeydi ve geçen yılın sonunda, net kısa pozisyon sayısı 24,263 ile rekor seviyeye çıkmıştı. 

Değerli metallerce desteklenen ETF'lerin toplam değeri, Bloomberg'in derlediği son verilere göre, Ocak ayında 926 milyon dolar arttı. Varlıklar böylelikle son bir yılın en büyük aylık kazancına yöneldi. Küresel altın destekli ETF'lerdeki altın varlıkları geçen hafta 1,500 tona oldukça  yaklaştı. Bu Kasım'dan bu yaana en yüksek seviye.

Altın geçen yıl, yatırımcıların Fed'in 2006'dan bu yana yapacağı ilk faiz artırımına ilişkin beklentilere bağlı olarak yüzde 10 düştü. Fed Aralık ayında bu artırımı gerçekleştirdi. Bostom Fed Başkanı Eric Rosengren, bu ay yaptığı açıklamada, ABD ekonomik büyümesine ilişkin tahminlerin düşmekte olduğunu işaret ederek, merkez bankasının daha fazla politika sıkılaştırması için projelendirdiği trendin risk altında olduğunu söyledi. Yüksek faizler, yatırımcısına faiz ödemesi olmayan altının alternatif yatırım aracı olarak cazibesini azaltıyor. 

Florham Park, New Jersey'de Stifel Nicolaus & Co.'nun portföy yöneticisi ve piyasa stratejisti Kevin Caron, "Altına yönelik bu ayki alımlar kısmen yatırımcıların portföylerini tekrar dengelemesinden kaynaklandı," dedi ve "Burada girşi fiyatının 2,000 dolardan ziyade 1,000 dolara yakın olması çok daha fazla anlam ifade ediyor" şeklinde görüş bildirdi.