Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Fed yetkilileri, politika hamlelerinin toparlanmayı rayından çıkarmayacağını veya finansal piyasaları önemli ölçüde istikrarsızlaştırmayacağını umarak, geçtiğimiz ay faiz artırımı sürecini başlattı.

Yetkililer için finansal piyasaların Fed desteğine bağımlılık derecesini ölçmenin zor olmasıyla birlikte, aynı zamanda Çin'den gelen bir dizi alışılmadık politika hatasının, petrol fiyatlarındaki düşüşte göz önünde bulundurularak, piyasa algısını değiştirmesini bekleyemezlerdi.

Bu hafta, küresel ekonomiyi rahat bırakmayan “sıradışı belirsizliği” vurgulayan piyasa volatilitesi ve likiditeye ilişkin bir geçiş sürecindeyken, Federal Açık Piyasa Komitesi bir araya gelecek.

Fed'in ne yapıp ne yapmayacağına ilişkin dört belirti

1) Fed, Aralık ayında gerçekleştirilen 25 baz puanlık artışı tekrarlamayacak. Daha fazla sıkılaştırma piyasa volatilitesini tetikleme riskini doğurabilir. Sonuçta, piyasa istikrarsızlığı riskini kışkırtmaktan çekinecek.

2) Fed, gidişatı değiştirmeyecek ve faiz indirimine gidecek. ABD ekonomik görünümünde somut bir zayıflamaya ilişkin, en azından şimdilik ciddi bir kanıt bulunmamakta. Fed yetkililerinin, böyle bir hamlenin politika paniklemesi olarak yorumlanarak mevcut durumda bile sermaye harcaması yapmaktan tereddüt duyan şirketlerin daha fazla ürkütülmesine yönelik, kaygı duyacakları doğru.

3) Fed yetkilileri piyasa volatilitesinin, yurtdışındaki daha fazla ekonomik zayıflamayla birleşmesi durumunu dikkate alacak. Fakat merkez bankasının iletişimi bu temele dayanmayacak. Fed yetkilileri, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin geçtiğimiz hafta yaptığı gibi geleceğe yönelik piyasa beklentilerini anlamlı bir şekilde yükseltmeyecek. Bunun yerine takipte olduklarını verilere göre hareket edeceklerini tekrarlayacaklar. Bunu yaparak piyasaları rahatlatırken, diğer yandan piyasaların politika tepkilerini yönlendirdiği görünümünden kaçınmayı hedefleyecekler

4) Toplantı notlarında daha net bir şekilde belli olacak olmasına karşın Fed yetkilileri politikaya ilişkin güvenlerinin olmasını istedikleri kadar yüksek olmadığını, anlaşılabilir bir şekilde, üstü kapalı olarak kabul edecekler. Belirsiz küresel ekonomiye ve piyasa görünümüne ek olarak, politika tedbirlerinin tam etkisine dair sorular da mevcut. Fed yetkililerin, görece fikir birliği sağladığı bir dönemin ardından tekrar ayrıştığına ilişkin işaretler olacak.

Mohamed A. El-Erian