Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Ifo Enstitüsü'nün iş ortamı endeksi Aralık'ta 108.6 puandan Ocak'ta 107.3 puana geriledi. Bloomberg'in düzenlediği ankete katılan ekonomistlerin medyan beklentisi Ocak'ta göstergenin 108.4'e düşmesi yönündeydi.

Almanya imalat sanayii üzerindeki küresel ticaretteki yavaşlamaya bağlı riskler giderek artıyor. Bu risklerin başında, Çin ekonomisinin 20 yıldan fazla süredir en zayıf büyümeyi kaydetmesiyle piyasalara kargaşanın hakim olması ve IMF'nin 2016 için küresel büyüme tahminini düşürmesi yer alıyor. Bu durumda bile Bundesbank ihracatın artacağından emin ve düşen faiz oranı ile düşen işsizlik rakamının iç talebi desteklemeye devam edeceğine inanıyor.

DZ Bank AG'de Michael Holstein ve diğer ekonomistler yazdıkları notta, "Artan uluslararası ekonomik riskler, özellikle de Çin ekonomisiyle ilgili belirsizlik, işletme beklentilerini özellikle de ihracata bağlı imalatta bozuyor.

Almanya yatırımcı güveni üç aydır ilk kez Ocak'ta düştü. DAX Endeksi'yse Aralık başından bu yana yüzde 10'dan fazla geriledi.