Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Morgan Stanley'e göre, Fed'in Aralık toplantısından bu yana finansal şartlar sıkılaştı. FOMC 26-27 Ocak'ta toplanacak.

Morgan Stanley'e göre, Fed geçtiğimiz ay son 10 yıldır ilk kez faiz artırdıktan sonra finansal piyasalarda oluşan volatilite, 4 ilave faiz artırımıyla aynı etkiyi gösteriyor.

New York merkezli Morgan Stanley'de baş ABD ekonomisti Ellen Zentner önderliğindeki analistler, Salı günü müşterilerine gönderdikleri notta, "Finansal koşullar bariz bir şekilde sıkılaştı. Bizim hesaplarımıza göre bu etki 4 faiz artırımıyla eş değer." dedi.

ABD merkez bankası yetkilileri Aralık'ta toplandıktan sonra, küresel piyasalarda volatilite arttı. Standard & Poor’s 500 Endeksi yaklaşık yüzde 9 düşerken, ham petrol fiyatları yüzde 11 geriledi.

15-16 Aralık tarihinde gerçekleşen FOMC toplantısının ardından, büyüme, enflasyon ve işsizlik beklentileri çerçevesinde, politika yapıcıların medyan beklentisi 2016'da 4 faiz artışı olacağı yönündeydi. FOMC'nin bir sonraki toplantısı 26-27 Ocak'ta gerçekleşecek.

Bu yıl GSYİH için medyan beklenti yüzde 2.4. Gıda ve enerji dışında kişisel tüketim harcamalarını içeren fiyat endeksiyle ölçülen çekirdek enflasyonda yüzde 1.6 artış beklenirken, işsizlik oranının yüzde 4.7'ye düşmesi bekleniyor.

Morgan Stanley ekonomistleri, "Fed yetkililerinin Aralık toplantısında verdikleri tahminlerin bir çoğu için veriler takip edilecek. Aralık tahminleri giderek ulaşılması daha zor hale geliyor." dedi.

Morgan Stanley tahminlerine göre, FOMC'nin 16 Aralık faiz artırım kararından bu yana piyasa hareketleri, GSYİH'den bu yıl 0.2 yüdelik puan, önümüzdeki yıl 0.3 puan götürecek, çekirdek enflasyon bu yıl 0.1 puan, 2017'de 0.15 puan azalacak.

Morgan Stanley, önümüzdeki hafta FOMC'nin faizleri değiştirmemesini ve 15-16 Mart'taki toplantıya kadar sabit tutmasını bekliyor. Morgan Stanley ekonomistleri, "Mart'ta ek bir faiz artırımı önündeki bariyer şimdilik aşılamaz gibi duruyor." dedi.