Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Stoxx Europe 600 Endeksi, Seadrill Ltd. ve Subsea 7 SA'nın yüzde 4 'ten daha fazla kayıp yaşamasıyla Londra saati ile 8.19'da yüzde 0.3 düştü. 

Avrupa hisseleri, Avrupa Merkez Bankası'nın ek teşvik beklentileriyle birlikte 2011 yılından bu yana gerçekleştirdiği en büyük iki günlük yükselişinin ardından geçen hafta 2016 yılında ilk kez yükseldi. Çin ekonomisindeki yavaşlamanın, petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte, küresel ekonomiyi olumsuz etkileyeceğine ilişkin endişeler, Stoxx Europe 600 Endeksi'nin Çarşamba günü bir yıldan daha fazla bir sürenin en düşüğüne inmesine neden oldu.2015 yılının gözdelerinden olan İtalyan hisseleri, İtalyan bankalarının artan kötü kredilerinden dolayı güçlenen endişelerle birlikte olumsuz bir seyir izledi. 

Banca Monte dei Paschi di Siena SpA yüzde 5.7 oranında sıçrama yaptı ve üç günlük yükselişini yüzde 56'ya taşıdı. Danimarka'dan Jyske Bank A/S yüzde 7.6 yükseldi. 

İspanya IBEX 35 Endeksi  yüzde 0.5 düşüş yaşadı. Portekiz'de PSI 20 Endeksi, Marcelo Rebelo de Sousa'nın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden gelip çıkmasının ardından yüzde 0.4 düştü