Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Ford Motor Co. 2016 yılı sonuna kadar Japonya ve Endonezya'daki tüm faaliyetlerine son verecek. ABD'li otomobil üreticisi, söz konusun kararın gerekçesi olarak, satışlarda artışa veya kar elde etmeye yönelik bir işaret olmamasını gösterdi.

Ford Asya Pasifik sözcüsü Karen Hampton, mevcut kararın “mümkün olan her seçenek denendikten sonra” verildiğini belirtti. Hampton müşterilere sağlanan servis, yedek parça ve garanti hizmetlerin devam edeceğini aktardı.

“Açıkça belli ki sürdürülebilir karlılığı sağlamanın bir yolu bulunmuyor. Üstüne, ne Japonya'daki ne de Endonezya'daki yatırımlarımızdan kabul edilebilir düzeyde gelir elde edilebileceği görünmüyor” diyen Hampton, “Ford, satışlarda artış hedefine ulaşmanın mantıklı bir yolu olmayan piyasalarda faaliyetlerini hızlıca yeniden yapılandırırken, küresel piyasalarda hizmet vermeye devam edecek” dedi.

Generals Motors Co.'nun Güneydoğu Asya'daki en büyük otomobil pazarındaki fabrikasını kapatacağına ilişkin geçen yılki açıklamasını takip eden Ford, Endonezya'dan çıkıyor. Endonezya otomobil piyasasında, Toyota Motor Corp. ve iştiraki Daihatsu Motos Co. baskın bulunuyor.