Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa Merkez Bankası Başkanı (ECB) Mario Draghi enflasyon hedefine ulaşmanın bankanın kredibilitesi için önemli olduğunu belirtti. Draghi "Hedefimize ulaşmak kredibilite meselesi" ifadesini kullandı. 

Almanya'da konuşan Draghi Euro Bölgesi'nde toparlanmanın devam ettiğine dikkat çekerken bu toparlanmaya ECB'nin de katkıda bulunduğunu belirtti. Draghi ciddi bir finansal istikrarsızlık işareti görmediğini ancak 2016 yılının ekonomik görünüm açısından belirsiz olduğunu vurguladı.

Merkez Bankası yetkilileri 10 Mart'taki toplantıda parasal genişleme programı ve negatif faizlerin enflasyon hedefine ulaşmak için yeterli olup olmadığına karar verecek. Düşen petrol fiyatları zaten durgun olan tüketici fiyatları üzerinde baskı oluştururken Draghi merkez bankasının gerekmesi halinde harekete geçmeye hazır olduğuna dair yatırımcıları ikna etme çabasında. 

Draghi, enflasyonun hedeflenen yüzde 2 seviyesine gelmesi için mart ayındaki toplantıda para politikası duruşunu gözden geçirebileceklerini ya da muhtemelen tekrar ele alabileceklerini söylemişti.

Euro Bölgesi'nde 2013'ün ilk aylarından beri enflasyon hedefine ulaşılamadı.