Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(15:55'te güncellendi)

Petrol, ABD'de yükselişini üçüncü haftaya taşıması ve küresel arz fazlasını daha da genişletmesi beklenen petrol stok verisi öncesi düştükten sonra yönünü yeniden yukarı çevirerek varil başına 30 doların üzerine çıktı.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, Pazartesi günkü yüzde 5.8'lik kaybının ardından, yüzde 3.6 kadar daha geriledi ve yönünü değiştirerek yüzde 1.7 kadar yükseldi. ABD'de Enerji Enformasyon İdaresi'nin Çarşamba günü açıklayacağı haftalık petrol stoklarının, Bloomberg'in anketine katılan analistlerin tahminlerinin medyanına göre 4 milyon varil artması bekleniyor. Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan enerji projelerine yönelik harcmalarını kısmayacağını açıkladı ve OPEC, grup dışı üreticilerden küresel arz fazlasının azaltılması konusund destek istedi. ırak petrol bakanı, Kuveyt'teki konferansta, Suudi Arabistan ve Rusya'nın şimdi üretimi düşürme konusunda daha esnek olduğunu kaydetti.

Petrol bu yıl, küresel piyasalardaki volatilitenin artan ABD petrol stoklarından, Suudi Arabistan ve Rusya'nın üretim seviyelerini korumasından ve yaptırımların ardından İran'ın ihracata başlayacak olmasından kaynaklanan endişelere katkıda bulunmasından dolayı yüzde 17 değer kaybetti. Batı Teksas petrolünün (WTI) 25 doların altına inmesine yönelik bahisler, stokların artmaya devam etmesi ile birlikte rekor seviyeye yükseldi.

Global Risk Management Ltd. analisti Michael Poulsen, "Oldukça uzun bir düşüş hareketi vardı ve bir toparlanmaya yaklaşıyoruz gibi görünüyor," dedi ve "Bu bir çeşit ayı piyasasının son dönemi. Bu noktaya geliyor olma ihtimalimiz oldukça yüksek" şeklinde görüş bildirdi.

Santa Monica, California'da Sri-Kumar Global Strategies Inc. kurucusu ve başkanı Komal Sri-Kumar, Bloomberg Television'a verdiği mülakatta, "Petrol okyanusunda boğuluyoruz," dedi ve "Suudi Arabistan ve Rusya'nın üretimi düşüreceğine dair bir işaret yok" şeklinde görüş bildirdi.

Mart vadeli WTI, Nymex piyasasında, 51 sent yükselerek varil başına 30.85 dolara kadar çıktıktan sonra, Londra saati ile 13:41'de 30.61 dolara geldi. Kontrat, iki günde son yedi yılın en hızlı yükselişini gerçekleştirmesinin ardından, Pazartesi günü 1.85 dolar gerileyerek 30.34 dolara indi. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın iki katı düzeyindeydi.

Mart vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0.5 yükselerek varil başına 30.65 dolara çıktı. Kontrat erken saatlerde yüzde 4 kadar düşmüştü.

(15:55'te güncellendi)