Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Traderlar Ocak'ta VIX'teki hareketleri takip eden en popüler iki fondan çok kısa sürede 850 milyon dolar çekti. Yatırımcıların endişe durumunu göstermesiyle bilinen VIX, Ağustos'tan bu yana en büyük aylık yükselişini kaydetmeye hazırlanırken de durum değişmedi. Bir müşteri notuna göre, ayı pozisyonlar kısa bir süre için de olsa piyasadaki hisselerin yüzde 100'üne ulaştı.

Bu pozisyon alma, ABD piyasalarında 2.4 trilyon doların silinmesine neden olan volatilitenin bir şekilde ABD piyasalarından çekileceğine dair spekülasyonu yansıtıyor. Mizuho Securities USA Inc'den Monish Shah ve Trading Institutional Services’ten Dave Lutzsay gibi traderlar satışların fazla ileri gittiğini düşünüyor ve merkez bankalarının Çin'deki ekonomik yavaşlama ve petroldeki düşüşün etkilerini gidermek için hareket edeceğine inanıyor.

New York'ta Mizuho Securities'in ETF departmanının başındaki Shah, "Tarihsel olarak şokları sindirme görevi edinen merkez bankaları, zamanla yardıma geldi ve güvercin bir ton benimsedi. Dolayısıyla, merkez bankaları açıkça 'merak etmeyin, bu durumla ilgilenmek için biz buradayız' belirtisi verdi. Bu kısa vadede piyasalara istikrar kazandıracak ve volatiliteyi azaltacaktır." dedi.

Peki volatilite bu yıl ne kadar yükseldi? Geçtiğimiz hafta, vadesi en yakın olan VIX vadelileri, Temmuz vadelilere göre yüzde 22 yukarıdaydı. Bu fark Eylül'den bu yana en yüksek prim ve 2011'den bu yana da en yüksek primlerden birisi oluyor.

Standard & Poor’s 500 Endeksi bu ay yüzde 8.2 değer kaybederek Mayıs 2010'dan bu yana en büyük düşüşünü yaşadı. Düşüşte Fed'in desteğini çok erken çektiğine dair endişeler etkili oldu. ABD hisse senetleriyle ters hareket eğiliminde olan VIX, yüzde 33 yükseldi. Dolayısıyla VIX'e bağlı hareket eden menkul kıymetler de hızlı artış gösterdi.