Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Ham petrol fiyatlarındaki düşüş, petrolün hisse senedi piyasası üzerindeki etkisinin altını çizerek, Japonya hisse senetlerinin iki günlük yükselişi sonlandırdı.

Japonya hisseleri, petrolün Pazartesi günkü yüzde 5.8'lik kaybının küresel ekonomik büyüme endişelerini tekrar tetiklemesiyle, yüzde 5.8 değer kaybetti. Petroldeki düşüş, Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) bu hafta parasal rahatlama sağlayabileceğine ilişkin beklentileri gölgede bıraktı. Ham petroldeki satış dalgasının enflasyon ve karlar üzerindeki etkisi traderları kaygılandırırken, hisse senetleri ve petrol fiyatları arasındaki korelasyon 2013'ten bu yana en yüksek düzeyine ulaşmış durumda.

SMBC Friend Securities Co. baş stratejisti Toshihiko Matsuno, “Yatırımcılar petrol fiyatındaki düşüşü, küresel büyümenin ve gelişen piyasa ekonomilerindeki zayıflamanın doğrudan belirtisi olarak görme eğiliminde. Bu algı, durumu daha da kötüleştiriyor” dedi.

Japonya Topix Endeksi, Pazartesi günü 2016 yılının ilkardı ardına iki günlük yükselişini gerçekleştirmesinin ardından, Tokyo'daki kapanışta yüzde 2.3 düşerek 1,360.23 puan seviyesine geriledi. Nikei 225 Endeksi, yüzde 2.4 düşerek 16,708.90 puan seviyesine indi. Ham petrol düşüşüne devam ederek, varil başına 30 doların altna gelirken yen, yükselişini ikinci güne taşıdı.