Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Kuveyt'in üst düzey OPEC temsilcisi Nawal al-Fuzaia'nın Salı günkü açıklamasına göre ham petrol fiyatları bu yıl düşük kalacak olurken, arz fazlası ve yavaşlayan talebe bağlı olarak 2020 yılına kadar büyük bir ihtimalle varili 40-60 dolar aralığında işlem görecek.

OPEC yetkilisi, grup içinde ve dışındaki ülkelerin üretim kesintisine ilişkin ortak hareket etmemesi durumunda, petrol fiyatlarının düşmesi üzerine acil durum toplantısı düzenlenmeyeceğini belirtti.

Nawal al-Fuzaia, “2020 ve 2030 arasında fiyatlar şu an olduğundan daha yüksek olacak. Fakat şu andan 2020 yılına kadar içinde bulunulan durum çok zor ve petrol piyasasında önemli değişiklikler olacağını düşünmüyorum ve fiyatların 2016 sonrasında 40-60 dolar arasında olmasu muhtemel” şeklinde görüş bildirdi.

Acil durum toplantılarına ilişkin beklentileri göz önünde bulunduran Fuzaia “eğer OPEC içi ve dışı ülkeler arasında petrol üretiminde kesintiye gitmeye yönelik gerçek, açık, ve üzerinde çalışılmış işbirliği sağlanmazsa, toplantı gerçekleşmeyecek. Gerçek sonuçlar içermeyen herhangi bir toplantı geri teper ve piyasalar üzerinde olumsuz yönde etki eder” dedi.

Fuzaia, “OPEC, ciddi olduklarını gösterdikleri takdirde grup dışındaki üreticilerle işbirliğine hazır. Fakat OPECdışı üreticiler işbirliğine yapmak istedikelrine ilişkin açıklamalar yapmasına karşın, gerçekte durum bundan farklı” şeklinde konuştu.