Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İngiliz Parlamentosu Hazine Komitesi’nin ekonomik görümüme ilişkin sorularını yanıtlayan Carney, Fed’in faiz artırım kararının küresel mali koşulların sıkılaştığı bir ortamda geldiğini belirterek, “Riskler gelişmiş ekonomilerden gelişmekte olan ekonomilere doğru kayıyor” şeklinde konuştu.

Carney ayrıca Çin ve diğer gelişmekte olan ekonomilerdeki bireysel borçlanmanın hızla artmasına ve Çin'de devam eden sermaye çıkışına dikkati çekerek risklerde kristalleşmenin görüldüğünü vurguladı.

Fed’in faiz artışı kararını doğru bulduğunu söyleyen Carney, kararın yerel enflasyonist baskılarla desteklendiğini kaydetti.

Öte yandan Carney, Fed’in geçen ayki faiz artırımının piyasalardaki karışıklığa ise olumsuz yönde katkıda bulunduğunu ekledi.

Carney küresel ekonomik ortamın halihazırda son derece oynak olduğunun altını çizerek, “Başkalarının nezaketine güvenmek böyle durumlarda seçenek değil. Özellikle de yüzde 4,00-4,50 seviyesinde cari açığınız varsa” dedi.

İngiliz varlıklarına belli bazı risk primlerinin eklendiğine dikkati çeken Carney, İngiltere Merkez Bankası’ndaki beş yıllık görev süresinin 2018 yılının temmuz ayında tamamlanmasının ardından bir dönem daha göreve devam edip etmemeyi ise bu yıl içerisinde değerlendireceğini söyledi.