Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Apple Inc., on yılı aşkın süredir ilk kez satışlarının düşeceği tahmininde bulundu ve bu durum, akıllı telefon piyasasının doyma noktasına geldiğine ilişkin işaretlere katkıda bulundu ve Çin'deki büyümenin artık şirketin görülmemiş boyuttaki çıkışını sürdürmesine yetmediğini işaret ediyor.

Apple, Salı günü yaptığı açıklamada, 2016 mali yılının ikinci çeyreğinde, satışların 50 milyar dolar ila 53 milyar dolar aralığında gerçekleşmesini tahmin ettiğini duyurdu ve bu 2003 yılında bu yana ilk düşüşü işaret ediyor. Analistlerin beklentisi ise satışların söz konusu dönemde 55.5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi. Bu, genel satışlaarın ve iPhone teslimatının projeksiyonların altında geldiği tatilllerin çok olduğu çeyrek dönemin ardından geldi ve bı durum, Apple'ın iPhone satışlarındaki büyümenin sınırlarına yaklaştığı ve Çin'deki artışın dünyanın kalan kısmındaki yavaşlamayı karşılamaya yetmediği endişelerini güçlendiriyor. Bu endişeler, Apple'ın son altı ayda yüzde 20 değer kaybetmesine neden oldu.

Apple tatillerin bol olduğu Aralık ayını da içeren ve 26 Aralık'ta sona eren 2016 mali yılının ilk çeyreğinde rekor 18.4 milyar dolar kar (hisse başına 3.30 dolar) ve 75.9 milyar dolarlık satış rakamlarına ulaşarak halen çok karlı bir şirket olmasına karşın, tüm dünyada akıllı telefonların hızlı bir şekilde benimsenmesinden çok fazla faydalanamıyor. Mobil telefon alanında rakip şirket Samsung Electronics Co.'nun da finansalları beklentilerin altında çıktı. Apple CEO'su Tim Cook, Çin'de büyüdü ve Apple Watch gibi yeni hizmet ve ürünleri çıkararak iş alanının genişlemesine yardımcı oldu, ancak şirketin iPhone ürününe bağımlılığı onu talepteki yavaşlamalara kırılgan hale getiriyor.

Apple'ın söz konusu dönemde uluslararası satışları yüzde 66 artarken, brüt kar marjı (gross margin) da yüzde 39.9'dan yüzde 40.1'e yükseldi.

Apple önceki yılın aynı döneminde 74.6 milyar dolar satış yapmış ve 18.4 milyar dolar kar elde etmişti. Hisse başına kar 3.08 doalr olmuştu.

Mizuho Securities USA analisti Abhey Lamba, "Diğer ürünlere sahipler ve diğer ürünleri sunma potansiyeline sahipler, ancak iPhone'dakii yavaşlamadan ortaya çıkan boşluğu doldurmak çok güç" dedi ve "Şirketin geleceği akıllı telefon piyasasında ne olacağına bağlı" şeklinde görüş bildirdi.