Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Petrol, ABD'de sektör kuruluşunun açıkladığı veriye göre petrol stoklarının artış göstermesi ve buna bağlı olarak küresel arz fazlası endişelerinin güçlenmesinin ardından, varil başına 30 dolar civarından yönünü yine aşağı çevirdi.

Vadeli petrol kontratları New York'ta yüzde 3.7 kadar düştü. Sektörün fonladığı Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (API) açıkladığı verilere göre, ABD petrols tokları geçen hafta 11.4 milyon varil arttı. Hükümetin Çarşamba günü açıklayacağı ve 4 milyon varil artış göstermesi beklenen resmi stok rakamı da API'nin rakamına yakın bir miktarda artarsa, bu Mayıs 1996'dan bu yana en hızlı artış olacak.

Sydney'de Fat Prophets analisti David Lennox, "ABD stok verisi güçlü bir ralli olması durumunda bunu sınırlayacak," dedi ve "Volatilite devam edecek. Esas üretim kısıntıları görene kadar, piyasanın yükselişleri sürdürmesi güç olacak" şeklinde görüş bildirdi.

Ham petrol fiyatları bu yıl, küresel piyasalardaki volatilitenin, yüksek seyreden ABD stokları ve İran'ın yaptırımların kaldırılmasınına rdından petrol ihracatını artıracak olmasından kaynaklanan endişeleri artırması ile birlikte yüzde 17 değer kaybetti. Bağımsız Amerikan petrol ihracatçılarının, Bloomberg'in derlediği verilere göre, 2015 yılında, düşen petrol fiyatlarından dolayı toplam yaklaşık 14 milyar dolar zarar etmesi öngörülüyor.

Mart vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 1.15 dolar düşerek varil başına 30.30 dolaa geriledi ve Salı günkü yüzde 3.7'lik kazancını geri verdi. Kontrat Hong Kong saati ile 11:20'de 30.64 dolardan işlem görüyordu. Toplam işlem hacmi 100 günün ortalamasının yaklaşık yüzde 17 üzerindeydi.

Mart vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 67 sent ya da yüzde 2.1 düşerek varil başına 31.13 dolara geriledi. Kontrat Salı günü 1.30 dolar ya da yüzde 4.3 yükselmişti. Avrupa göstergesi Brent petrolü ABD göstergesi WTI'a göre 49 sent primli işlem gördü.