Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya hisse sentleri, ABD hisse senetlerinde dün görülen rallinin ardından, Japonya hisse senetlerindeki çıkışla birlikte değer kazandı. Yükselişlere sanayi şirketleri öncülük etti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.9 yükselerek, Tokyo saati ile 09:03'te 118.83 puana çıkarken, Japonya'da Topix Endeksi yüzde 2 yğükseldi. Asya bölgesinin gösterge endeksi, Çin'deki yavaşlamaya ilişkin endişeler ve petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki sert düşüşlerin hisse senetlerine stış getirmesinin ardından bu ay yüzde 9.9 geriledi. Standard & Poor's 500 Endeksi (S&P 500) Salı günü, yatırımcıların Çin hisse senetlerine gelen diğer bir satış dalgasını geride bırakarak dikkatlerini ham petroldeki yükselişe ve beklenenden daha iyi çıkan şirket karlarına çevirmelerinin ardından yüzde 1.4 yükseldi. Piyasada dikkatler, bu hafta toplanacak olan Fed ve Japonya Merkez Bankası ile birlikte merkez bankalarına çevrildi.

Melbourne'de IG Markets analisti Angus Nicholson, "Kısa vadeli bir ralli görebiliriz," dedi ve "Etraftaki birçok piyasa, alıcıları tekrar piyasaya çekebilecek kadar düşük seviyelerde seyrediyor. İlk çeyrekte Çin'den muhtemelen zayıf ekonomik veriler gelecek ve bu durum petrol fiyatları üzerindeki baskıyı artıracak" şeklinde görüş bildirdi.

S&P 500 endeksinde E-mini vadeli kontratları yüzde 0.6 geriledi. ABD'de dün piyasaların kapanmasının ardından, Apple Inc., yaptığı açıklamada, on yılı aşkın süredir ilk kez satışların düşeceği tahmininde bulundu ve bu durum, akıllı telefon piyasasının doyma noktasına geldiğine ilişkin işaretlere katkıda bulundu ve Çin'deki büyümenin artık şirketin görülmemiş boyuttaki çıkışını sürdürmesine yetmediğini işaret ediyor.