Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin hisse senetleri, sanayi şirketlerinin karlarındaki azalmanın ekonomik yavaşlamanın derinleştiği endişelerini güçlendirmesiyle, geçtiğimiz yıl hisse senetlerindeki çöküşten bu yana görülen en sert iki günlük düşüşe yöneldi.

Şanghay Bileşik Endeksi, Salı günkü yüzde 6.4'lük kaybını genişleterek, Çarşamba günü yerel saat ile 13:03'te yüzde 3.1 düştü ve 2,665.61 puan seviyesine geriledi. Teknoloji ve sanayi şirketlerikayıplara öncülük etti. China Southern Airlines Co. hisseleri, Daiwa Capital Markets Hong Kong Ltd.'nin dördüncü çeyrekte zarar beklediğine ilişkin tahmin ardından 10 ayın düşüğüne indi. Glodon Software Co. hisseleri yüzde 8.4 değer kaybetti.

Çin ekonomisinde büyümenin yavaşlaması, küresel şirketleri etkilediği gibi yurtiçindeki şirketlerin karlarını da olumsuz yönde etkiliyor. Apple Inc., on yıldan fazla süreden bu yana ilk kez satışlarda azalma beklediğini açıkladı. Çarşamba günü gelen veriye göre, Çin'de sanayi karları geçtiğimiz ay yüzde 4.7 düşerek, bir önceki ayın yüzde 1.4'lük kaybını hızlandırdı. Stratejistler ve teknik analistler, büyümedeki yavaşlamayı işaret ederek, Şanghay Bileşik Endeksi'nin yaklaşık 2,500 seviyesine kadar düşebileceğini belirtiyor.

Şanghay'da “Piyasa hala zemin bulmaya çalışıyor” diyen Jingxi Investment Management Co. baş yatırım yetkilisi Wang Zeng, “ Mevcut durumu tersine çevirmek için, hükümetten daha güçlü tedbirler gelmesi gerekiyor” şeklinde görüş bildirdi.