Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Japonya hisse senetleri, ABD hisselerindeki yükselişi takip ederek enerji hisseleri ve tüketici kredisi veren firmaların kazançlara öncülük etmesiyle, Fed ve Japonya para politikası kararı öncesi değer kazandı.

Japonya Topix Endeksi, Tokyo saatiyle 12:51'de yüzde 2 artarak 1,387.10 puan seviyesine geldi. Biri hariç 33 sekörün tamamı yükseliş kaydetti. Gösterge, Salı günü yüzde 2.3 düşmüştü. Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.7 yükselerek 16,988.46 puan seviyesine geldi. Yatırımcılar, bu yılki finansal kargaşa başladığından bu yana gerçekleştirilecek ilk Fed toplantısına ve Cuma günü gerçekleşecek Japonya Merkez Bankası (BOJ) politika kararına odaklandı.

Tokyo'da SMBC Nikko Securities Inc.'ten Chihiro Ohta, “Japonya piyasalarında yer yer fırsatlar oluştuğunda yükselişler görebiliriz, ama bu yükseliş trendinin geri geldiği anlamına gelmiyor. Fed ve BOJ kararına kadar, bekle ve gör tavrımızı koruyoruz. Eğer Fed bu yıl dört faiz artışını ima ederse, bu bir hayal kırıklığı olacaktır” dedi. Beklentiler, ABD merkez bankasının hedeflenen federal fonlama oranının değiştirilmeyeceği yönünde.