Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Uluslararası Para Fonunun (IMF) geçen yıl yüzde 47 düşen petrol fiyatlarının bu yıl da yüzde 17'nin üzerinde gerileyeceği öngörüsünde bulunduğunu anımsatarak, "Bu durum petrol ihracatçısı ülkelere yaptığımız ihracatı olumsuz etkileyecek" dedi.

Özdebir, ASO'nun ocak ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, 2015 yılı dünya büyümesinin yüzde 3,1 olacağını tahmin eden IMF'in, 2016 yılı için yüzde 3,6 olarak yaptığı küresel büyüme tahminini yüzde 3,4'e düşürdüğünü hatırlattı. Özdebir, bu indiriminin, Brezilya, Rusya ve Suudi Arabistan'ın büyüme tahminlerinin düşürülmesinden kaynaklandığını bildirdi.

Büyüme tahmininin düşürülmesinde, petrol fiyatlarındaki gerilemenin etkili olduğunu belirten Özdebir, "IMF, 2015'te yüzde 47 düşen petrol fiyatlarının 2016'da yüzde 17’nin üzerinde gerileyeceğini tahmin ediyor. Bu durum, petrol ihracatçısı ülkelere yaptığımız ihracatı olumsuz etkileyecek" değerlendirmesinde bulundu.

"Enflasyon etkisine karşı tedbir alınmalı"

Özdebir, Dünya Bankasının da geçen günlerde Türkiye'nin 2015 yılı ekonomik büyümesini revize ederek yüzde 3,2'den yüzde 4,2'ye yükselttiğini anımsatarak, "Yıl başında Türkiye'nin 2015 yılında en fazla yüzde 3 büyüyebileceği öngörüleri, yılın 3'üncü çeyreğinde ekonomik büyümenin yüzde 4 olması ile birlikte yukarıya doğru revize edildi. Artık 2015 yılı büyümesi için yapılan tahminler yüzde 3,5-4,5 arasında yer alıyor. Bu büyüme, işsizlikte anlamlı bir düşüşe yol açamayacağı için yetersiz görülebilir. Ancak, küresel ekonomide ivme kaybeden büyüme, en önemli ihracat pazarlarımızdan olan Avrupa Birliğinde ekonomik canlanmanın yeterli güce kavuşamaması ve bölgemizdeki jeopolitik sorunlar düşünülürse bu büyüme küçümsenemez. Bunun yanı sıra, Dünya Bankasının 2016 ve 2017 yılları için büyüme tahmini ise yüzde 3,5. Bu büyüme, Orta Vadeli Program'daki yüzde 4,5 ve yüzde 5'lik öngörülerin oldukça altında. Büyümenin bizce kaygı veren tarafı sanayi üretimindeki sınırlı artıştır. 2015 yılı enflasyonu, yıl başındaki beklentilerin üzerinde, yüzde 8,81 olarak gerçekleşti. Son yıllarda yüksek seyreden enflasyonun şirketlerimiz üzerindeki olumsuz etkilerini telafi edecek tedbirlerin alınması gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

"'Sanayi 4.0' devrimini kaçırmamamız gerekiyor"

Davos’ta toplanan Dünya Ekonomik Forumunun konularından biri olan "Sanayi 4.0" ile ilgili de konuşan Özdebir, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Dünyada yeni bir sanayi devrimi yaşanıyor. Bu devrime 'Sanayi 4.0' deniyor. Bu devrim, değer zinciri organizasyonunda kullanılmaya başlanan yeni teknolojileri ve yeni kavramları anlatmak için kullanılıyor. Sanayi 4.0'da bilgisayarlar internet üzerinden birbirine bağlanarak akıllı fabrikaların oluşturulması hedefleniyor. Birbirleriyle bağlananlar sadece fabrikalar da değil. Evler, arabalar, hastanelerdeki bilgisayarlar da internet üzerinden birbirleriyle sürekli iletişim içinde insanlara yardımcı oluyor, karar alma süreçlerini kolaylaştırıyor.

Bütün bu gelişmelerin bizleri doğrudan ilgilendirmeyeceği ve etkilemeyeceğini düşünmek büyük bir hata olur. Çünkü geleceğin dünyası 'Sanayi 4.0' ile şekilleniyor ve geleceğin kurallarını koyuyor. 'Sanayi 4.0' sadece büyük şirketleri değil, KOBİ'leri de yakından ilgilendiriyor. Bizim bu gelişmeleri yakından izlememiz ve 'Sanayi 4.0' devrimini kaçırmamamız gerekiyor. Hükümetin açıkladığı Ar-Ge tasarısı bu yönde atılmış olumlu bir adımdır. Bu yeni sanayi devriminin dışında kalmamak için yapmamız gereken en önemli konu bilgisayar eğitimine ağırlık vermek ve çocuklarımıza çok küçük yaşlarda kodlamayı öğretmektir."