Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa hisse senetleri, hayalkırıklığı yaratan şirket karlarının yatırımcıların küresel büyümeye yönelik endişelerini artırması ve petrol fiyatlarının aşağı trendini yeniden başlatmasının katkısı ile düştü.

Dünyanın en büyük kimyasal ürünler üreticisi BSF SE, dördüncü çeyrekte düşük petrol ve gaz fiyatları nedeniyle 600 milyon euro (652 milyon dolar) zarar yazacağını açıklamasının ardından yüzde 2.9 değer kaybetti. İsviçreli ilaç üreticisi Novartis AG, çeyrek dönemdeki kâr ve satışlarının tahminlerin gerisinde kalmasının ardından yüzde 2.6 düşüş yaşadı. Ericsson AB ise dördüncü çeyrekte analistlerinin tahminlerinden daha düşük kâr açıklamasıyla yüzde 2 düştü.

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saati ile 8.13'te yüzde 0.5 değer kaybederek 337.61 seviyesine geldi ve aylık düşüşünü yüzde 7.7'ye yöneltti. Piyasadaki volatiliteyi gösteren endeks Ocak'ya yüzde 27 arttı ve geçen hafta Eylül'den bu yana en yüksek seviyeye geldi.

Düşen petrol fiyatları küresel hisse senetlerini olumsuz etkilerken, her iki varlık sınıfı arasındaki korelasyon 2013'ten bu yana en yüksek seviyesine çıktı.Salı günü petrol fiyatlarındaki artış Avrupa emtia ve enerji sektörü hisselerini desteklerken, beklenenden daha iyi çıkan şirket güncellemeleri olumlu havaya katkıda bulundu. Petrol, Amerika'da petrol stoklarının arttığını gösteren verinin ardından tekrar düşüşe yöneldi.

Fed'in Avrupa piyasalarının kapanmasının ardından yapacağı açıklama ile birlikte, piyasada dikkatler ABD para politikasına çevrildi. Yatırımcılar Fed'in Ocak'taki piyasa kargaşasının ardından, faiz atırımına ilişkin görüşünü anlamaya alışacak.