Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Altın yatırımcıları, fonlar aracılığıyla yedinci günde de alım yaparak, Fed öncesi faiz artırımlarının temposuna ilişkin ipuçları barındırabilecek olan yılın en uzun yükseliş sürecini gerçekleştirdi.

Bu ayın en iyi performans gösteren metali olan altın, merkez bankasının iki günlük toplantısının bitmesi öncesinde iki ayın zirvesine yakın bulunuyor. Küresel ekonominin gücüne ilişkin endişeler güvenli limanlara olan talebi artırırken, yatırımcıları, Fed borçlanma maliyetlerindeki artışın ne zaman olacağına ilişkin beklentilerini geri çekme konusunda teşvik ediyor. Altın destekli fonlara olan ilgi Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Kopenhag'da Danske Bank A/S analisti Jens Naervig Pedersen, “Fed, bu akşam politikaya ilişkin açıklamayı yaparken güvercin bir tavır sergilemesini bekliyorum. Az bir miktar bile olsa bu durum altın için olumlu” dedi.

Altın, Londra saatiyle 10:53'te yüzde 3 değer kaybederek onzu 1,116.82 dolar oldu. Altın, Salı günü iki ayın yükseğine tırmanırken, bu yıl yüzde 5.3 değer kazandı.