Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Kulüpler Birliği Vakfı İkinci Başkanı ve Eskişehirspor Kulübü Başkanı Mesut Hoşcan, yakın zamanda çıkması planlanan Kulüpler Yasası'na ilişkin, "Kulüplerin borç sarmalından kurtulması gerekiyor. Kulüpler olarak ekonomik anlamda 250 kilometre hızla duvara vurduk. Yasanın çıkması Türk futbolunun önüne açacaktır" dedi.

Hoşcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk futbolunun ekonomik sorununun gözle görünür olduğunu belirterek, bu anlamda kulüplerin ciddi sorunlar yaşadığını vurguladı.

Söz konusu olumsuzlukların çözüme kavuşturulması gerektiğinin altını çizen Hoşcan, şöyle konuştu:

"Ülkemizde bir veya iki kulübün haricinde tüm kulüplerin ciddi ekonomik sorunları var. Gelirler giderleri karşılayamıyor. Kulüpler büyük bir borç sarmalı içinde. Bunları dengelemek gerekiyor. Parasını zamanında alamayan oyuncuların, Türkiye Futbol Federasyonuna şikayette bulunması da kulüplerin dengesini bozuyor. 28 Ocak'ta söz konusu sorunlarımızın tartışılacağı Futbol Zirvesi'ni gerçekleştireceğiz. Kulüpler Birliği Vakfı Başkanımız Göksel Gümüşdağ'ın bu konuda ciddi çalışmaları var."

"Kulüpler Yasası, devrim niteliğinde olacak"

Mesut Hoşcan, tüm kulüplerin Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın bahsettiği Kulüpler Yasası'nı beklediklerini bildirdi.

Kulüplerin yapılanmasının önemli olduğunu vurgulayan Hoşcan, şunları kaydetti:

"Süper Lig AŞ adında yeni bir yapılanmaya gidiyoruz. Kulüplerin borçlarının uzun vadede düşük faizlerle yapılandırılmasına yönelik çalışma var. Kulüpler için adeta bir milat olacak. Spor Yasası ile artık kulüplerin ve yöneticilerin çok daha dikkatli olması gerekecek. Kulüplerin borç sarmalından kurtulması gerekiyor. Kulüpler olarak ekonomik anlamda 250 kilometre hızla duvara vurduk. Yasanın çıkması Türk futbolunun önünü açacaktır. Türk futbolunda devrim niteliğinde bir çalışma olacak."