Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Merkez Bankası'ndan bu akşam faiz artışı beklenmese de gelecek açıklamalar ileriye dönük sinyal vermesi ve piyasaların hareketi açısından önemli olacak. Ekonomist Haluk Bürümcekçi ve TEB Statejisti Erkin Işık Fed beklentilerini Bloomberg HT'ye değerlendirdi.

Haluk Bürümcekçi Fed'den bir adım beklemediğini, satır aralarında Aralık metninde kullandığı ifadeleri yineleyip yinelemediğine bakılacağını söyledi.

Bürümcekçi "Aralık'taki açıklamalarında genel olarak olumluydular. İstihdam ve büyüme üzerindeki risklerin dengeli olduğundan bahsetmişler, dış risklere çok değinmemişler ve para politikasında kademeli sıkılaşmanın bu şartlarda uygun göründüğünü söylemişlerdi. Dolayısıyla bu cümlelerde değişiklikler yapacaklar mı bunlara bakacağız. Hepsinden önemlisi Çin kaynaklı son çalkantıların veya genel volatilitenin Fed'in bakışında değişiklik getirip getirmediğine dair cümleler olabilir. Böyle birşey olursa piyasa bunu 'Mart için bile nazlanıyor' şeklinde okuyacaktır" yorumunu yaptı.

-"Veriye bağlı kalmaya devam edecek"

TEB Statejisti Erkin Işık da ABD Merkez Bankası'nın verilere bağlı yaklaşım sergilediğini, açıklamasında finansal piyasalardaki gelişmelere dikkat çekeceğini ve verilere bağlı kalmaya devam edeceğini belirtti. Işık, "Çin'le birlikte dünya ekonomisinde tekrar daralmaya girecek miyiz noktasında Fed'in bu risklere dair daha iyi bir resim çizmesi endişeleri yatıştırma anlamında olumlu olabilir. Ama tabii piyasalarda şu anda fiyatlanan %23'lük faiz artırım beklentisini karşılayacak kadar iyimser, destekleyici ifadeleri hemen bulmak biraz zor gibi görünüyor...Şu an her ihtimale açık tutum sürdürmeye ve veriye bağlı kalmaya devam edecektir" dedi.

Işık, "En olumlu şey Mart'a ilişkin faiz artırımı yönünde güçlü bir sinyal vermemesi ve verilere bağlı olduğunu söylemesi olur. PMI ve tarım dışı istihdam verilerinin zayıfladığını görürsek demek ki Fed birşey yapmayacak, güçlü olursa yapacak. Ama yapması da o kadar kötü değil  çünkü dünya ekonomisi sene başından beri endişe ettiğimiz kadar kötü durumda değil" yorumunda bulundu.