Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Türkiye'de yaklaşık bir yıldır hiç bir şirket gösterge tahvile benzeyen tahvil satışı gerçekleştirmedi. Şimdi ise piyasanın ikinci büyük oyuncusu, 2016 yılının da üstünü çiziyor.

“Bu yıl Eurobond ihraç etme planımız yok” diyen Türkiye Garanti Bankası CEO'su Fuat Erbil, “Sektörün tamamından aşağı yukarı aynısını bekliyorum” şeklinde görüş bildirdi. Garanti Bankası, Döviz cinsinden borçlanma araçları ihracında ikinci sırada bulunuyor.

45 milyar dolarlık Türkiye Eurobond piyasasında, bankaların kredi tahminlerini azaltması ve fon bulmak için daha ucuz yollara yönelmesiyle birlikte, eklemeler beklemede kaldı. Finans sektörünün Türkiye Eurobond piyasasının yaklaşık dörtte üçünü oluşturması, JPMorgan Chase & Co. tarafından gelişen piyasalar için öngörülen tahvil piyasasındaki daralmanın, Türkiye'de bankaların Eurobond satışı yapmaması durumunda daralmadan çok çöküş anlamına geliyor.

Proje finansmanındaki düşüş, sektör boyunca daha ılımlı kredi hedefleri anlamına geliyor. Eurobond piyasası lideri olan Türkiye İş Bankası'nda ise, kredi artış hedefi 2009 resesyonundan bu yana en düşük seviyesinde bulunuyor.