Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL
Fed'in önümüzdeki bir kaç ay için faiz artışından kaçınacağı beklentisi ile artan risk iştahı sonucu gelişen piyasa hisselerinin çoğu yükseldi ve gelişen ülke  para birimleri değer kazandı.

Sanayi ve enerji şirketleri en fazla yükselen gruplar olurken, Hong Kong'da işlem gören Çin hisseleri, Filipinler,Tayvan ve Tayland'daki hisseler değer kazandı. Teknoloji hisseleri Samsung'un tahminlerden daha düşük kâr açıklamasının ardından düştü. Güney Kore wonu düşüşünü sürdürdü. Malezya ringgiti Eylül'den bu yana en büyük rallisini gerçekleştirerek yükselişini beşinci güne taşıdı ve 20 gelişen ülke para birimi içinde ne fazla değerlenen para birimi oldu.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi kazançlar ve kayıplar arasından gidip geldi ve yıla volatil başlamasının ardından, Mayıs 2012'den bu yana en büyük aylık düşüşüne yöneldi. Fed'in Aralık'taki faiz artırımından bu yana yaptığı ilk açıklama, politika yapıcıların Çin'den Avrupa'ya kadar olan gelişmeleri ve düşük petrol fiyatlarının Amerikan ekonomisi üzerinde olası ters etkisini yakından izleyecekleri yönünde oldu. Çin hisse senetleri, Çin'in ekonomik yavaşlamasının kazançları olumsuz etkileyeceği ve fon çıkışlarını kötüleştireceği kaygısı ile değer kaybetti ve gösterge Şanghay Bileşik Endeksi kayıplarını üçüncü güne taşıyarak son üç haftanın en uzun düşüş dönemini gerçekleştirmeye yöneldi.

Filipinler'de BDO Unibank Inc.'den Jonathan Ravelas, "Küresel riskler değişken ve bu durum piyasalarda görülen sert sapmalarda belirgin. Amerika kademeli faiz artışı tarafında kalacağını yineledi, fakat bu volatilitenin biteceği anlamına gelmiyor. Dalgalanmalar,  yılın ikinci yarısında bir şeylerin daha iyi olacağı yönündeki beklentiler ile birlikte, alım fırsatı olabilir" dedi.

MSCI Endeksi yüzde 0.2  yülkselip yüzde 0.5 düştükten sonra, Hong Kong saati ile 13:12'de yatay seyrederek 715.62 puanda kaldı.