Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

Euro Bölgesi'nde ekonomik güven Ocak ayında analistlerin tahmininden daha fazla düştü ve bu durum, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) teşvik programını genişletmesi için durumu daha da güçlendirdi.

Avrupa Komisyonu, Brüksel'de yaptığı açıklamada, ekonomik güven endeksinin Ocak ayında, Aralık ayındaki revize 106.7 seviyesinden 105 seviyesine geriledi. Bu, Ağustos ayından bu yana en düşük seviyeyi işaret ediyor ve Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, ekonomik güvenin 106.4 seviyesinde çıkması bekleniyordu. Aralık ayı verisi revize edilmeden önce 106.8 seviyesinde açıklanmıştı.

Londra'da BNP Paribas SA şef Euro Bölgesi piyasa ekonomisti Ken Wattret, "Finans piyasalarında artan bir türbülans vardı ve bu durum normal olarak güvene yansıdı," dedi ve "Dış büyüme koşulları kötüleşti, ancak trend halen pozitif; trend hala Euro Bölgesi'nde ekonomik koşulların güçlü olduğunu işaret ediyor" şeklinde görüş bildirdi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, büyümeyi desteklemek ve enflasyonu yüzde 2 hedefine doğru yükseltmek için Mart ayında teşvik programının artırılabileceğini işaret etti. Yönetim Konseyi, Aralık ayındaki toplantısında parasal genişlemeyi altı ay uzatma kararı aldı ve mevduat fazini eksi yüzde 0.3 seviyesine indirdi.