Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Fed, Çarşamba günü görüldüğü üzere değişen finansal piyasalara ve küresel ekonomik şartlara rehin olmaya devam ediyor. Bu durum, Fed yetkililerinin net ve süreklilik sağlayacak bir politikadan söz etmelerini zorlaştırıyor.

Sözlü Yönlendirme

Fed'in açıklaması, ABD ekonomisinde stok yatırımları ve ihracatı saran yavaşlamayı işaret etti. Aynı zamanda, enflasyon görünümünün hedeflenen seviyeye ulaşmasına ilişkin, bir önceki toplantıya göre daha az güvenli olduğu görülüyordu. Dahası, Fed'in hoş karşılanmayan iç yavaşlamanın temelde dış ekonomik gelişmelere ve volatik küresel piyasalara bağlı olduğunu kabullenmesiyle, yetkililer geleneksel olarak gerçekleştirdikleri “risk dengesi” değerlendirmesinden uzak durdular.

Merkez bankası piyasa beklentilerini ve bu beklentilerin sabit getirili varlık piyasalarında fiyatlandığını onayladı: Sadece Aralık ayında gelen artırımı kısa süre içinde tekrarlamak mümkün olmayacak, aynı zamanda daha önce sinyali verilen 2016 yılında gerçekleştirilmesi planlanan dört faiz artırımını gerçekleştirmekte zor olacak. Sonuç olarak yetkililer iletişimini revize etmeye zorlanırken, merkez bankası politikalarına ve kredibilitesine ilişkin inanç olumsuz yönde etkilenecek.

Bunların tamamı çok daha derin ve talihsiz bir durumu işaret ediyor.

ABD ekonomisi, gerçekleştirme gücüne sahip olduğu ve ihtiyaç duyduğu ekonomik toparlanmaya ulaşmada tekrar tekrar başarısız oldu ve bu durum, Fed'i yurtdışı gelişmelere ve küresel finans piyasalarındaki volatilenin olumsuz etkilerine karşı önemli ölçüde savunmasız bıraktı. Merkez bankası, küresel çaptaki yetersiz politikalara ve ABD'de bir kısmın benimsediği deneysel para politikalarına bağlı yaklaşıma çok uzun süre rehin kaldı.

“Kasabadaki Tek Oyun: Merkez Bankaları, istikrarsızlık ve Bir Sonraki Çöküşten Kaçınmak” isimli yeni kitabımda detaylı bir şekilde açıkladğım gibi, bu konu diğer politika yapıcılara kalmış durumda: Doğru işleyen bir Kongre'nin, yürütme organıyla işbirliği içinde merkez bankasını giderek zorlaşan mevcut durumdan kurtarmaya çalışması gerekir. Ne kadar uzun süre beklerlerse, Fed'in tekrar tekrar tutarlı bir politika hazırlayamama ve sürdürememesi riski o kadar falza olur. Ve bu durum sürdükçe, Fed'in sorunun çözümü olmaktan çok bir parçası olma riski de o ölçüde artıyor.

Mohamed A. El-Erian