Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

ABD'de işletme ekipmanları siparişleri Aralık ayında son 10 ayın en hızlı düşüşünü gösterdi ve bu durum, küresel piyasalardaki kargaşadan bile önce ABD şirketlerinin sermaye yatırımlarını azaltmakta olduğunu gösteriyor.

Askeri sermaye ekipmanları hariç ve uçak siparişlerini dışarıda bırakan veri Aralık ayında yüzde 4.3 geriledi. Uçak sivil (askeri olamayan) sermaye malları siparişleri Aralık ayında yüzde 4.3 geriledi. Bu veri Kasım ayı için yüzde 0.3 düşüşten yüzde 1.1 düşüşe revize edildi. Tüm dayanıklı tüketim malları için siparişler (manşet veri) yüzde 5.1 ile Ağustos 2014'ten bu yana en hızlı düşüşü gerçekleştirdi ve düşüşün daha geniş tabanlı olduğunu işaret etti.

Ekipman harcamalar, düşen petrol fiyatlarının enerji şirketlerini küçülmeye yöneltmesi ile birlikte önümüzdeki dönemde daha da gerileyebilir. Buna ek olarak, ABD'li ihracatçılar zayıf küresel talep ve güçlenen doların getirdiği olumsuzluklarla da mücadele ediyor.

New York'ta RBC Capital Markets LLC kıdemli ABD ekonomisti Jacob Oubina, veri açıklanmadan önce yaptığı değerlendirmede, "Genel sermaye harcamaları dördüncü çeyrekte güçlükle karşılaşacak," dedi ve "Bu durum imalat sanayindeki güçlüklerin bir yansıması, zira emtia fiyatları düşüyor, dolar değer kazanıyor veküresel ekonomi yavaşlıyor" şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg'in anketine katılan 80 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre manşet dayanıklı tüketim malları siparişleri verisinin yüzde 0.7 düşmesi bekleniyordu. Tahminler yüzde 7 düşüş ile yüzde 3.5 artış arasında geldi. İşletme yatırımlarının göstergesi olan uçak hariç sivil sermaye malları siparişlerinin yüzde 0.2 gerilemesi bekleniyordu.