Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Azerbaycan Maliye Bakanı Samir Şerifov, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'ndan (WB) acil kredi almaya ihtiyaçlarının olmadığını söyledi.

Şerifov, düzenlediği basın toplantısında yabancı basın kuruluşlarında çıkan "Azerbaycan IMF ve WB'den 4 milyar dolar kredi alacak" şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Bugün Bakü'de IMF, WB ve Asya Kalkınma Bankası yetkililerinden oluşan heyetle görüştüğünü bildiren Şerifov, hükümetin ekonomik krize karşı tedbirlerini, ülkenin ekonomik önceliklerini, IMF ve diğer kurumların Azerbaycan'a yapacağı teknik yardımları istişare ettiklerini bildirdi.

Yapılması planlanan yapısal reformlarla ilgili hükümete ne gibi desteğin verilebileceğini müzakere ettiklerini ifade eden Şerifov şunları söyledi:

"Şimdilik kredi almamız söz konusu değil. Yeteri kadar Döviz rezervimiz var. Durumumuz yabancı basın kuruluşlarında gösterildiği gibi çok da kötü değil. IMF'le teknik konuları müzakere ediyoruz. Uluslararası uzmanlarla fikir alışverişi yapıyoruz. Müzakere sonucunda ortak bir program üzerinde anlaşılırsa daha sonra belirli mali destek konusunu da görüşürüz."

"Bütçe yeniden planlanacak"

Şerifov, devletin başlıca gelir kaynağı olan petrol fiyatlarında yaşanan düşüş nedeniyle bütçenin tekrar gözden geçirilme zorunluluğunun doğduğunu belirtti.

Hükümet olarak bu konuda çalışma yaptıklarını bildiren Şerifov, petrol fiyatlarındaki düşüşün ülkeye döviz girişini ve gelirleri önemli ölçüde azalttığını söyleyerek, "2016 bütçesi için petrolün varil fiyatı 50 dolar baz alınmıştı. Fakat fiyatlar hızla inerek 30 dolardan da aşağı düzeye geldi. Bütçeyi yeniden planlayacağız ve petrolün varil fiyatı olarak 25 dolar baz alınacak" bilgisini verdi.