Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Goldman Sachs Group raporuna göre, Chicago Board Options Exchange Volatilite Endeksi, bu ayki ortalaması olan 24 ile pozitif ancak düşük ekonomik büyüme senaryosuyla tutumlu hareket ediyor. "Kırmızı Bölge" VIX'in 25'i geçmesi ve yükseliyor olması anlamına geliyor. Tarihsel olarak böyle bir durum ABD GSYİH'sinin yatay ya da negatif seyrettiği dönemlerle çakışıyor.

Petroldeki çöküş ve Çin ekonomisindeki yavaşlamayla ilgili endişeler, Standard & Poor’s 500 Endeksi'nin 2011'den bu yana en kötü aylık performansına yöneltmişti. Hisse senetlerindeki stresi ölçen VIX Ocak'ta yüzde 27 yükselirken, hala Ağustos ayında Çin'in sebep olduğu satışlarda ulaştığı seviyenin yarısında bulunuyor. Çarşamba günü Fed'in faiz oranını sabit bırakarak küresel ekonomi ve piyasaların ABD ekonomisinin görünümüne etkilerini gözlemlemeye devam edeceğini belirmesinin ardından VIX yılın en küçük hareketini yapmıştı.

Goldman Sachs ekonomisti Aleksandar Timcenko, "Vadeli piyasaları 2016'da şimdilik zayıf ancak resesyon olmayan bir ekonomik görünümü fiyatlıyor." dedi.