Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD hisse senetleri Perşembe günü, yükselen petrol fiyatlarının enerji sektörü hisse senetlerine alım getirmesi ile birlikte, yatırımcıların dikkatlerini şirket karlarına ve küresel büyümeye ilişkin görünüme çevirmelerinin ardından yükseldi.

Hisse sentleri, kar sezonunun en yoğun gününde, Fed'in ABD ekonomisi üzerindeki etkilerini değerlendirmek için küresel gelişmeleri izlediğini açıklamasından bir gün sonra, hareketli bir gün geçirdi Facebook Inc.'nin beklenenden iyi kar açıklaması teknoloji sektörüne alım getirirken, Abbott Laboratories'in tahminlerinin beklentilerin altına kalması sonrası yüzde 9.3 düşmesi sağlık-bakım sektörü hisseleri üzerinde baskı oluşturdu. Piyasanın kapanmasının ardından karlarını açıklamaları ile birlikte, Amazon.com Inc. kapanış sonrası işlemlerde değer kaybederken, Microsoft Corp. ralli yaptı.

Standard & Poor's 500 Endeksi (S&P 500), seans içinde yüzde 1.1 yükselip yüzde 0.5 düştükten sonra, yüzde 0.6 yükselerek günü 1,893.36 puandan kapadı. Dow Jones Endeksi 125.18 puan ya da yüzde 0.8 tırmanarak günü 16,069.64 puanan tamamladı. Nasdaq Bileşik Endeksi üç ayın en düşük seviyesinden yükseldi ve yüzde 0.9 tırmandı. New York Borsası'nda dün yaklaşık 8.8 milyar adet hisse el değiştirdi ve böylelikle işlem hacmi üç ayın ortalamasının yüzde 16 üzerine çıktı.

Philadelphia'da Glenmede'nin yatırım strateji direktörü Jason Pride, "Durum artık finanansal krizden tekrar normal seviyelere tırmanıp tırmanmamamız değil," dedi ve "Durum, büyümenin sürdürülüp sürdürülemeyeceği, büyümenin ne kadar iyi olduğu ve piyasanın doğru fiyatlamadığı değerlerin nerede olduğunda. Piyasanın son Fed toplantısında aldığı şu; büyümeyi biraz daha yavaş bekliyorlar ve Çin ve petrol piyasasındaki gelişmelerden olası yayılma riski görüyorlar" şeklinde görüş belirtti.