Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türkiye Delegasyonu Başkanı AK Parti Adana Milletvekili Talip Küçükcan, Türkçe'yi uluslararası platformlarda çalışma diline dönüştürmenin gurur verici olduğunu söyledi.

Küçükcan, AA muhabirinin AKPM kış dönemi toplantıları konusunda sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin Avrupa Konseyi'nin kurucu üyelerinden bir tanesi olduğuna işaret eden Küçükcan, dolayısıyla Avrupa Konseyi'nin Türkiye açısından tarihsel önemine değindi.

Bu yıldan itibaren Türkiye'nin AKPM'deki üye sayısının 12'den 18'e çıktığını anımsatan Küçükcan, bu milletvekillerinin partiler arasında 10 AK Parti, 5 CHP, 2 HDP ve 1 MHP olarak dağıldığını belirtti.

Bu yıl Türkiye'nin aynı zamanda Avrupa Konseyi'ne en fazla maddi yardım yapan ülkelerden bir tanesi olduğuna işaret eden Küçükcan, bunun da Türkçe'nin Avrupa Konseyi'nde bir çalışma dili olarak kabul edilmesine olanak sağladığını kaydetti.

Türk milletvekillerinin artık genel kurul, komisyon ve alt komisyon toplantılarında Türkçe konuşabileceklerini belirten Küçükcan, dün de milletvekillerinden bazılarının genel kurulda Türkçe konuşmaya başladıklarını söyledi.

Küçükcan, "Türkçe'yi uluslararası platformlarda çalışma diline dönüştürmek bizim için gurur verici" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin bunun için özveride bulunduğunu ve ciddi bir maddi kaynak sağladığını anımsatan Küçükcan, bunun aynı zamanda AKPM'de ve Avrupa Konseyi'nde Türkiye'nin görünürlüğünün artması anlamına geldiğini kaydetti.

İlerleyen dönemlerde de bu örgütte çalışan Türk vatandaşlarının sayısında bir artış beklendiğini dile getiren Küçükcan, bunun da Türkiye'nin uluslararası kurumlarda temsil gücünün artışına işaret ettiğini söyledi.

Küçükcan, "Temsil gücünüz ne kadar varsa etkiniz de o kadar artar" diye konuştu.

AA