Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dünyanın en büyük online perakendecisi Amazon.com Inc. yılın dördüncü çeyreğinde tarihinin en büyük çeyrek dönem karını açıkladı, ancak kar rakamı analistlerin tahmininin altında kaldı.

Şirketin tatil dönemi alışverişlerini de içeren dördüncü çeyrek karı 482 milyon dolara ve hisse başına 1.00 dolara çıktı. Şirket geçen yılın aynı döneminde 214 milyon dolar kar ve 45 sent hisse başına kar açıklamıştı.

Analistler şirketin 742.9 milyon dolar kar ve 1.55 dolar hisse başına kar açıklamasını bekliyordu.

Satışlar söz konusu dönemde yüzde 22 artarak 35.7 milyar dolra çıktı ancak güçlü dolar satışların 1.2 milyar dolar az çıkmasına neden old. Beklenti satışların 35.9 milyar dolar sseviyesinde çıkması yönündeydi.

Kar ve satışların beklentilerin altında kalmasının ardından, Amazon.com'un hisseleri, kapanış sonrası işlemlerde yüzde 15 kadar düştü ve bunun sonucu şirketin değeri 5 milyar dolar kadar eriyerek 50.3 milyar dolara indi.

Needham & Co. analisti Kerry Rice, Bloomberg News'a yaptığı değerlendirmede, "Şirketin karı beklentilerin oldukça altında kaldı, zira insanların beklediğinden daha fazla harcama yaptılar," dedi ve "Amazon 2015 yılında daha önce görmediğimiz karlılığa ulaştı ve eğer bunu sürdüremezlerse, hisseleri düşecek" şeklinde görüş bildirdi.