Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin hisse senetleri, küresel finansal krizinden bu yana görülen en sert aylık satış dalgasının sona erdiğine ilişkin spekülasyon ile dört günden bu yana ilk defa yükseliş kaydetti.

Şanghay Bileşik Endeksi, Ekim 2008'den bu yana en yüksek olan Ocak ayındaki yüzde 23'lük kaybını azaltarak, yerek saat ile 13:05'te yüzde 2.2 yükseldi ve 2,712.95 puan seviyesine geldi. Sanayi ve finansal şirketlerin hisseleri yükselişe öncülük etti. China Cosco Holding Co. üç günde yüzde 25'lik düşüş sürecini durdururken, Citic Securities Co., kar açıklamasının ardından aracı kurum hisse senetlerinin yükselişine öncülük etti.Hong Kong Hang Seng China Emterprises Endeksi, Japonya Merkez Bankası'nın negatif faize geçmesinin ardından bölgesel piyasaların yükselmesiyle, yüzde 1.9 artış gösterdi.

Teknik göstergeler Şanghay Bileşik Endeksi'nin aşırı satım bölgesinde olduğunu gösterirken, RSI göstergesi geçtiğimiz üç gün içerisinde 30 düzeyinin altına geriledi. Hisse senetleri göstergesi, Haziran zirvesinden bu yana, yavaşlayan ekonomi, yuan volatilitesi ve geçtiğimiz yıl sermaye çıkışlarının rekor seviyeye ulaşmasıyla hükümetin ikisini yönetebilme konusundaki yeterliliğine ilişkin endişelerin etkisiyle yüzde 48 değer kaybetti. Endeks, 12 aylık tahmini karların 10.8 katında seyrederken (F/K), yedi yılın ortalaması ise 12 düzeyinde bulunuyor.

Hong Kong'da Macquarie Capital Securities Ltd. Çin stratejisti Erwn Sanft, “Ocak ayındaki satış dalgası çok şiddetli oldu ve bu fırsatı oluşturdu. Bu, yedi yıldır gördüğümüz en iyi fırsat ve hisse senetlerini bu kadar ucuz yakaladığımız son sefer 2009 yılınnı başıydı” dedi.